O nas

Tashka to przede wszystkim wydawnictwo skupiające się na dwóch kierunkach działalności: po pierwsze, na literaturze dziecięcej – niebanalnej, często debiutujących autorów, gdzie nacisk kładzie się zarówno na tekst, jak i ilustracje; po drugie, na wydawaniu półrocznika dla rodziców i dzieci „Fika”, zachęcającym nie tylko najmłodszych czytelników do wspólnej zabawy, dzięki artykułom i interaktywnym dodatkom, ale także rodziców (oraz nauczycieli i osoby pracujące z dziećmi) do aktywności na polu szeroko rozumianej kultury, lecz z dbałością o jej wysoką jakość estetyczną i wartość przekazywanych treści. Tashka zajmuje się także produkcją ekologicznych zabawek oraz organizacją festiwali. Tashka to wielość w jedności, odwaga w ujawnianiu światu nowych talentów i podążanie za dzieckiem w jego pragnieniu otaczania się rzeczami wartościowymi i jedynymi w swoim rodzaju.

Publikacje Tashki otrzymały wiele nagród w tym nagrodę Polskiej Sekcji IBBY KSIĄŻKA ROKU 2013 za „Ziuzię” Maliny Prześlugi, w 2014 Nagrodę Rodziców w konkursie Zabawka Roku za „Małych Opowiadaczy” Roberta Romanowicza. W 2012 roku „Fika” otrzymała wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Katarzyna Kucharska

Katarzyna Kucharska

redaktor naczelna

Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, specjalizacja malarstwo sztalugowe.
Po dyplomie – pracownia mozaiki w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu.

Przez wiele lat związana z produkcją filmów animowanych. Brała udział w wielu wystawach malarstwa: indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Wieloletnia dyrektor artystyczna w branży wydawniczej. Pomysłodawczyni i założycielka Tashki.
Miłośniczka podróży. Inspirowała ją Europa i Australia.


Karolina Obszynska

Karolina Obszyńska

Polonistka, teatrolog, redaktor naczelna wrocławskiego oddziału magazynu „Teatralia”.

Zawodowo zajmuje się twórczością dramatyczną Hanocha Levina oraz szeroko pojętym teatrem dramatycznym i teatrem pantomimy, a z zamiłowania – teatrem dla dzieci.

 


Urszula Zimoląg

Urszula Zimoląg

Hobbistycznie i zawodowo zajmuje się literaturą dla dzieci.
Recenzuje książki na łamach „Fiki” oraz doradza dzieciom i dorosłym w jednej z księgarń dziecięcych w Warszawie.

Jest związana z organizacjami społecznymi upowszechniającymi edukację dla małych dzieci z terenów wiejskich.


Karolina Błachnio

Karolina Błachnio

Pisze, redaguje, robi porządek. Interpretuje. Pisze własne teksty. Rzeźbi i robi porządki w cudzych. Recenzuje. Najbardziej jednak lubi rozmawiać z ludźmi o życiu i sztuce.

Publikowała m.in. w „Newsweeku”, „Kulturze Liberalnej”, magazynie „Gaga”, „Charakterach”, „Dwutygodniku”, na portalu egaga.pl, foch.pl i ngo.pl.
Z wykształcenia jest polonistką.


Martyna Friedla

Doktorantka kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, recenzentka teatralna współpracująca z opolskim oddziałem Gazety Wyborczej, członkini komitetu organizacyjnego niezależnej ogólnopolskiej inicjatywy Forum Teatrologów.

Uczestniczyła w projekcie „Wnyk. Bez serc, bez ducha” realizowanym w ramach współpracy Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki oraz TVP Opole.


Alicja Morawska-Rubczak

Badacz, krytyk i kurator teatralna działająca w obszarze teatru dla dzieci. Zajmuje się promocją rodzimego teatru dla dzieci na świecie oraz rozwijaniem w Polsce nurtu teatru dla najnajmłodszych (dzieci do trzeciego roku życia).

Współpracuje z Instytutem Teatralnym w Warszawie, Centrum Sztuki Dziecka, Art Stations Foundation, Fundacją Nuova, Instytutem Adama Mickiewicza oraz czasopismami branżowymi.


Malina Prześluga

Dramatopisarka, pisarka. Jej dramaty wystawiane są w teatrach lalkowych i dramatycznych w całej Polsce. Laureatka Medalu Młodej Sztuki 2012, a także wielu innych nagród i wyróżnień. Pracuje jako dramaturg w Teatrze Animacji w Poznaniu.

Malina Prześluga jest też autorką książek dla dzieci, m.in. „Ziuzi”, która otrzymała tytuł Książki Roku 2013 Polskiej Sekcji IBBY.