Małe Warszawskie Spotkania Teatralne

“Grajkółko”, Teatr Atofri, fot. Wojtek Wójcik

W ciągu minionego roku w teatrach całej Polski – lalkowych, dramatycznych, na scenach niezależnych i instytucjonalnych – powstały dziesiątki spektakli, których adresatem jest młody widz. Selekcjonerkom małych Warszawskich Spotkań Teatralnych przyszło wybrać z tego bogactwa najciekawsze wydarzenia. Wybór nie był łatwy, ponieważ wśród propozycji dla dzieci i młodzieży nie zabrakło inscenizacji ciekawych i ambitnych, na znakomitym poziomie artystycznym. Inscenizacji, które ogląda się z prawdziwą przyjemnością.

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się artyści nieprzeciętnie utalentowani, którzy chcą rozmawiać z młodymi widzami na tematy trudne, istotne, a rzadko poruszane w sztuce dla dzieci. Szanują wrażliwość i inteligencję odbiorców, mają odwagę eksperymentować z formą, dzięki czemu ich przedstawienia stanowią świadomą i starannie przygotowaną wypowiedź, która może stać się ważna nie tylko dla dziecka, ale także dla dorosłego.

Dobry spektakl bawi, porusza, wreszcie – pozwala poznawać świat we wszystkich jego odcieniach. Zaproszone przez nas do Warszawy przedstawienia są intrygujące, nowatorskie, wykorzystują różnorodne środki, by podjąć dialog z najmłodszymi widzami, nawiązać z nimi nić porozumienia. To my, dorośli, zazwyczaj decydujemy o tym, co jest dobre dla naszych dzieci. Zdarza się, że nie ufamy ich wrażliwości, wątpimy w zdolność rozumienia ukrytych w spektaklu znaczeń. A może to od nich powinniśmy się uczyć otwartości na dynamicznie zmieniający się język teatru? Pytajmy je o opinie, bo to właśnie one są najwrażliwszymi i najbardziej krytycznymi widzami.

Drodzy Dorośli! Zapraszamy Was razem z dziećmi na małe Warszawskie Spotkania Teatralne. Obiecujemy, że nie zabraknie Wam tematów do rozmowy.

Alicja Morawska-Rubczak
kurator mWST



“Bullerbyn. O tym jak dzieci domowym sposobem zrobiły sobie las i co z niego wyrosło”, Teatr im. Kochanowskiego, Opole, fot. Batrosz Maz

PROGRAM
Bullerbyn. O tym, jak dzieci domowym sposobem zrobiły sobie las i co z niego wyrosło
Teatr im. Jana Kochanowskiego, Opole, reżyseria: ANNA SMOLAR
Czym zajmują się dzieci w wolnych chwilach? Bohaterowie spektaklu urządzają „zabawę w Bullerbyn” i marzą o wyprawie do lasu. Prawdziwego, po którym biegają sarny i gdzie słychać śpiew ptaków. Spektakl przystępnie i z humorem porusza problemy ekologii. Jego dodatkowym atutem jest oryginalna scenografia, stworzona ze śmieci: butelek, puszek i folii.
3.04 godz. 11.00, 18.00 | Teatr Dramatyczny
czas trwania: 1h 25 min. bez przerwy | od 6 lat

Mikrokosmos
Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, reżyseria: KONRAD DWORAKOWSKI
Niezwykła opowieść o współczesnym dziecku inspirowana historią Calineczki. Korzystając ze środków teatru pantomimy, reżyser oddaje na scenie magię świata przyrody, do którego wkracza dziewczynka.
26.03 godz. 18.00 oraz 27.03 godz. 9.00, 12.00 | Teatr Żydowski
czas trwania: 1h 10 min. bez przerwy | od 6 lat


“Zwierzątka małe zwierzenia”, fot. Michał Jadczak

Zwierzątka małe zwierzenia
NeTTheatre, Lublin, reżyseria: PAWEŁ PASSINI
Spektakl jest zbiorem inspirowanych bajkami Sergieja Kozłowa historii, których bohaterami są leśne zwierzęta. Wiewiórka, Zając, Jeżyk, Niedźwiedź i ich przyjaciele przeżywają niebanalne przygody. Dzięki nim poznają, jak ważna jest odwaga i odpowiedzialność za towarzysza codziennych zabaw. Surrealistyczny momentami klimat przedstawienia współtworzą animacje i muzyka wykonywana na żywo.
28.03 godz. 12.00, 18.00, 29.03 godz.9.00 | Teatr Żydowski
czas trwania: 1h 30 min. bez przerwy | od 5 lat

najnaje:


“Pokolorowanki”, fot. Dariusz Senkowski

Pokolorowanki
Teatr Lalki i Aktora Pinokio, Łódź, reżyseria: HONORATA MIERZEJEWSKA-MIKOSZA
Na scenie widzowie wraz z aktorami stwarzają świat, nadając mu kolory. W radosnej zabawie uczą się, że barwy można poznawać wieloma zmysłami: wzrokiem, smakiem i słuchem.
24.03 godz. 9.00, 11.00, 16.00 | Instytut Teatralny
25.03 godz. 9.00, 11.00, 13.00 | Instytut Teatralny
czas trwania: 40 min. bez przerwy | od 2 lat

Grajkółko
Teatr Atofri, Poznań, reżyseria: BEATA BĄBLIŃSKA, MONIKA KABACIŃSKA
Wszystko, co nas otacza, możemy nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć. Jakie odgłosy wydaje woda, ogień, kamienie? W spektaklu odkrywane dźwięki natury łączą się ze słowem i muzyką na żywo.
31.03 godz. 9.00, 11.00, 13.00 | Teatr Baj
1.04 godz. 9.00, 11.00, 13.00 | Instytut Teatralny
czas trwania: 30 min. + 15 min. zabawy bez przerwy| od 1–5 lat

spektakl gościnny:


“AB3”, fot. Bengt Wanselius

AB3
Norrdans, Szwecja, choreografia: MARTIN FORSBERG
„AB3” to taneczny spektakl zrealizowany z myślą o najmłodszych widzach. Artyści ze Szwecji opowiadają o rzeczach, które nas otaczają i uczą umiejętności dziwienia się światem. Choreografia w połączeniu z tajemniczą scenografią i niezwykłymi kostiumami tworzy piękne, melancholijne, ale też zabawne przedstawienie.
31.03 godz. 15.00, 17.00 | Instytut Teatralny
czas trwania: 30 min. | od 7 lat

Spektakl sprowadzony do Polski w ramach projektu Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci.

WARSZTATY WOKÓŁ SPEKTAKLI
Niezwykłe zabawy i działania, rozwijające wyobraźnię oraz kreatywność. Forma warsztatów w bezpośredni sposób nawiązuje do tematów poruszanych w spektaklach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do przeżywania wspólnych przygód teatralnych.

Mikro/Makro Kosmos
26.03 godz. 16.00–17.00 | Teatr Żydowski
27.03 godz. 10.30–11.30, 13.30–14.30 | Teatr Żydowski
od 4-6 lat
Czy małe może stać się wielkie? Przekonajcie się sami i przekroczcie z nami granicę między małym a dużym światem. Za pomocą prostych metod wykreujemy nową rzeczywistość w mikro skali, a do tego wcale nie będziemy potrzebować lupy. Stworzymy wspólnie najmniejszy teatr świata!
scenariusz i prowadzenie warsztatów: Sebastian Świąder, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru oraz aktorzy występujący w spektaklu „Mikrokosmos”

Stwórz świat domowym sposobem!
3.04 godz. 13.00–14.00, 16.00–17.00 | Teatr Dramatyczny
od 7-9 lat
Weź: plastyk, papier, szkło białe, szkło kolorowe. Dodaj dużą porcję wyobraźni, odrobinę wsparcia rodzica. Wymieszaj z energią. Otrzymasz: rzekę, dom, drzewo, trawę. Zaproś przyjaciół do teatralnej zabawy!
scenariusz i prowadzenie warsztatów: Justyna Sobczyk, Instytut Teatralny oraz aktorzy występujący w spektaklu „Bullerbyn…”

Witamy w lesie!
27.03 godz. 15.00–16.45, 17.00-18.45 | Teatr Żydowski
28.03 godz. 15.00–16.45 | Teatr Żydowski
29.03 godz. 12.00–13.45 | Teatr Żydowski
od 7-9 lat
Uczestnicy za pomocą gier i zabaw zostaną wciągnięci w świat leśnych zwierząt – bohaterów przedstawienia. Dzieci będą mogły napisać list do Niedźwiedzia, przeprowadzić wywiad z Wiewiórką i zarapować z Zającem. Potem za pomocą techniki poklatkowej wspólnie przygotują film animowany, którego fragmenty zostaną wykorzystane w spektaklu.
scenariusz i prowadzenie warsztatów: NeTTheatre oraz Stowarzyszenie Artystów „Bliski Wschód” w Lublinie

informacje o biletach: www.malewarszawskie.org.pl