przegląd nowego teatru dla dzieci

Mali artyści w Ogrodzie Sztuk

3. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci odbywający się we Wrocławskim Teatrze Lalek śmiało można nazwać kulturalnym świętem najmłodszych. To zaszczytne miano należy się Przeglądowi jednak nie tylko ze względu na możliwość obejrzenia znakomitych spektakli teatralnych, odbycia spotkań z artystami czy wzięcia udziału w towarzyszących mu wystawach. Osiągnięcie przez to wydarzenie swoistej pełni dokonało się za sprawą warsztatów, dzięki którym najmłodsi i trochę starsi widzowie Przeglądu stali się pełnoprawnymi uczestnikami procesu tworzenia sztuki – zyskali rangę artystów.

Pod szyldem Ogród Sztuk przez cały czas trwania Przeglądu odbyło się 30 bezpłatnych warsztatów prowadzonych w niewielkich, maksymalnie kilkunastoosobowych grupach. Warsztaty odbywały się w przyteatralnym Ogrodzie Staromiejskim – urzekającym miejscu idealnie nadającym się bliskie spotkania ze sztuką. Bo jak akt tworzenia przenosi nas do innej rzeczywistości, tak Ogród sam z siebie jest właśnie takim magicznym, nieco odrealnionym miejscem.
Zajęcia czerpały z różnych dziedzin sztuki, a szczególna chwała organizatorom należy się za przybliżenie również tych mniej znanych, a niezwykle ciekawych – tak pod względem stosowanych technik, jak i estetycznego efektu. Obok muzyki, plastyki, teatru, literatury czy fotografii znalazła się więc również animacja poklatkowa i fotografia otworkowa.

Warsztaty z animacji poklatkowej poprowadziła Organizacja Pancia. Zajęcia – zgodnie z założeniami prowadzących – rozbudzały zainteresowanie dzieci filmem animowanym jako formą twórczej ekspresji. Prowadzone były w oparciu o tradycyjne techniki: rysunek, wycinankę, techniki non-camerowe i eksperymentalne. Dzieci, korzystając z nich, opracowywały krótkie formy animowane, które następnie były składane w większą całość przez prowadzących warsztaty.

dagmara-wawryla6
Fot. Dagmara Wawryla (materiały promocyjne)

Ciekawy przebieg miały warsztaty forograficzne prowadzone przez Karola Krukowskiego. Pozwoliły nie tylko na zapoznanie z tajemnicą powstawania obrazu fotograficznego, czyli zjawiskiem znanym pod pojęciem camera obscura. Umożliwiły własnoręczne wykonanie aparatów fotograficznych z… puszek po herbacie i wykonanie fotografii w sposób, w jaki robili to pierwsi fotografowie 150 lat temu. Radość i satysfakcję najmłodszym dawała samodzielna realizacja całego procesu – od stworzenia aparatu, po wywołanie wykonanej fotografii w ciemni.

Fot. materiały promocyjne
Fot. materiały promocyjne

Warsztaty teatralne poprowadzone przez Martynę Majewską zaznajomiły uczestników ze specyfiką sztuki lalkowej w wymiarze wielkoformatowym. Pokazywały inspiracje zaczerpnięte ze świata teatrów ulicznych i etnicznych i oczywiście dawały możliwość samodzielnego wykonania – według własnego pomysłu i projektu – takich form. Warsztaty kończyła prezentacja wykonanych dzieł, z którymi uczestnicy, przy dźwiękach muzyki, paradowali ścieżkami Ogrodu Sztuk.

Fot. Andżelika Molak (materiały promocyjne)
Fot. Andżelika Molak (materiały promocyjne)

Najmłodszym – bo zaledwie w wieku od dziewięciu miesięcy do dwóch lat – zadedykowane były warsztaty literacko-muzyczne poprowadzone przez Aleksandrę Mazoń i Grzegorza Mazonia, aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek. Prowadzący punktem wyjścia uczynili książki – perełki graficzno-tekstowo-koncepcyjne dla najnajmłodszych, aby przejść do inspirujących zabaw teatralno-muzycznych, które z powodzeniem mogą kontynuować z maluchami ich rodzice, także aktywni uczestnicy zajęć.

Fot. Karol Krukowski (materiały promocyjne)
Fot. Karol Krukowski (materiały promocyjne)

Warsztaty inspirowane japońskim teatrem lalek BUNRAKU, zatytułowane „Grafika Papier Ekspresja”, poprowadziła Ingakku Rukimiuki. Nawiązując do widowisk polegających na opowiadaniu historii wraz z pokazywaniem widzom stosownych ilustracji (z czasem zastąpionych lalkami), proponowała dzieciom stworzenie postaci wpisanej w konkretną opowieść przez nie wymyśloną, której nie można wyrazić słowami, lecz poprzez rysunek i kolor, grafikę i ilustrację.
Warsztat plastyczny z nietypowym i bardzo atrakcyjnym zadaniem twórczym poprowadził Robert Romanowicz. Polegało ono na zbudowaniu książki – tunelu (tunnel book), znanej już w XVIII w., a inspirowanej teatralną scenografią. Z udziałem jedynie tektury, papieru i światła wyczarowywane były trójwymiarowe dekoracyjne przestrzenie.

franek1

Warsztaty z wyobraźni należały do Maliny Prześlugi. Poprzez wspólne zabawy pobudzające kreatywne myślenie dzieci mogły odkryć w sobie twórczy potencjał i opowiedzieć historie niezwykłe, czerpiąc inspiracje z codzienności.
Pod profesjonalną i życzliwą opieką artystów animatorów z całej Polski dzieci mogły odkryć lub rozwinąć swój talent, przede wszystkim jednak czerpać radość z tworzenia, dobrze się bawić, zdobywać nową dla siebie wiedzę podawaną w niebanalny sposób. Ważnym aspektem warsztatów było wyniesienie dzieci do rangi artystów. Mogły one ujawnić swoje zamiłowania, umiejętności, talenty, a w postaci zmaterializowanej – jako konkretne dzieła – zaprezentować publiczności, innym uczestnikom zajęć, swoim najbliższym, a wreszcie sobie samym. Każde warsztaty wieńczyła wystawa prac przygotowanych przez uczestników. Powstałe dzieła mogli oglądać goście odwiedzający Ogród Staromiejski, a także zwiedzający wnętrza Wrocławskiego Teatru Lalek.

 

Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na uhonorowanie tych, którym dedykowane było to blisko tygodniowe wydarzenie, trafniejszy pomysł na promowanie sztuki wśród najmłodszych i ich opiekunów. Dzięki warsztatom aktywność dzieci nie musiała ograniczać się do żywiołowych reakcji na oglądane spektakle, lecz mogła rozwinąć się w wielu artystycznych kierunkach. Dorosłym zaś – udzielając wartościowych wskazówek – zajęcia pokazały, jak można włączać twórczość w życie najmłodszych. Ogród Sztuk niewątpliwie należy zaliczyć na poczet cennych i potrzebnych inicjatyw, które umożliwiają mądrą aktywizację najmłodszych poprzez sztukę.

Fot. materiały promocyjne
Fot. materiały promocyjne

Relacja: Anna Stasiak