Pan Bam i Ptak Agrafka

Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach
Według opowiadania Andrzeja Kuby Sielskiego
Inscenizacja i reżyseria: Bartłomiej Ostapczuk
Premiera: 9.01.2015 r.
Dla dzieci w wieku powyżej 4 lat
Czas trwania: 55 minut

 

Magia ciszy

Jedyny na II Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu pantomimiczny spektakl „Pan Bam i Ptak Agrafka” Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach zebrał wiele pozytywnych opinii widzów. Twórcą tego wyjątkowego przedstawienia jest Bartłomiej Ostapczuk – reżyser, inscenizator, scenograf i kostiumograf jednocześnie.

Fot: Krzysztof Kołowicz (archiwum teatru)
Fot.: Krzysztof Kołowicz (archiwum teatru)

Tytułowych bohaterów przedstawienia, odtwarzanych przez fantastycznych aktorów – Jolantę Kęćko i Andrzeja Kubę Sielskiego, Pana Bama i Ptaka Agrafkę, połączyła wielka przyjaźń. Pan Bam, człowiek o wielkim sercu, który dotąd żył samotnie, ale posiadał bardzo cenny dar rozbawiania i podtrzymywania na duchu osób ze swojego otoczenia, przygarnia do swojego domu ptaka ze złamanym skrzydłem. Tak zaczyna się wielka, pełna ciepła przyjaźń, która zarówno Panu Bamowi, jak i Agrafce dostarcza ogromu nowych, bardzo ważnych uczuć.

Przedstawienie jest niezwykle wzruszającym obrazem, pełnym emocji, bardzo estetycznym w odbiorze. Mali widzowie przyglądają się tej opowieści przedstawionej za pomocą ciał i gestów aktorów z wielkim zaciekawieniem. Wysublimowana i poetycka aura, jaka sprzyja inscenizacji Ostapczuka, z pewnością spodoba się nieco starszym widzom, ale młodsi odnajdą w niej pokłady dobrego humoru w klasycznym nurcie komedii. Gesty i ekspresja ciał aktorów potrafią bowiem także rozbawić… Jednak do czasu, aż Ptak Agrafka niespodziewanie gubi się na festynie. I tak zaczyna się podróż przez niezbadane korytarze magicznego labiryntu, w którym Pan Bam i jego utracony przyjaciel szukają się wzajemnie, bardzo tęskniąc za sobą i swoim wielkim uczuciem.

Duża zaletą tego spektaklu jest jego dynamika. Zdarzenia, scenografia, światła zmieniają się tu jak w kalejdoskopie, tym samym nie pozwalając publiczności na ani chwilę oderwać wzroku od sceny. W tym wzruszającym, pełnym emocji świecie, w którym nadrzędną wartością jest wzajemna przyjaźń, łatwo o rozbudzenie najgłębiej nawet skrywanej tkliwości. Spektakl, w którego przygotowanie twórcy i aktorzy włożyli ogrom pracy, świadczy o tym, że pantomima również w teatrze dla dzieci może być doskonałym, a przede wszystkim – wystarczającym środkiem wyrazu.

 

Recenzja: Karolina Obszyńska