Różowy gość – premiera w Teatrze Guliwer

Różowy gość, bohater najnowszej sztuki Marii Wojtyszko zjawia się niespodziewanie. Nagle, w środku nocy, w mieszkaniu rodziny zwyczajnej pojawia się On – różowy, duży, futrzany Gość. Wybudzone ze snu dzieci entuzjastycznie reagują na dziwacznego przybysza, który nie tłumaczy skąd przybywa i kim jest.

Tak zaczyna się historia, która w groteskowy i humorystyczny sposób opowiada o rodzinnych relacjach, stereotypach i przyzwyczajeniach.

Rodzinie, której brakuje spontaniczności i luzu przygląda się On – tajemniczy gość, który próbuje się zaprzyjaźnić. Nic o nim nie wiemy, ale widzimy, że jest wesołym i otwartym Stworem, który szuka w rodzinie schronienia. Różowy gość jest lustrem, w którym odbija się rodzina oraz jej małe i większe słabości, które czasem smucą a innym razem śmieszą. Niezwykła przygoda jakiej doświadczają bohaterowie uświadamia im wiele prawd o sobie i skutkuje ucieczką od zaszufladkowania a także wybuchem spontanicznej radości.

Muzyka na żywo, elementy teatru cieni, humor i śmiech to wielkie atuty przedstawienia, które opowiada na scenie historię bardzo prawdziwą ale trochę jak z innej planety.

Partnerem wydarzenia jest Fundacja RoRo. Razem z Fundacją Teatr będzie organizował warsztat z psychologiem Joanną Szelugą do spektaklu dla dzieci i rodziców o EMPATII i potrzebie zabawy w rodzinie.

Przedstawienie dla dzieci od lat 4.

Magazyn „Fika” (wydawnictwo TASHKA) jest patronem medialnym spektaklu.

„Różowy Gość”
Teatr Lalek Guliwer

Premiera: 7 maja 2017 r., godz. 16.00

Scenariusz: Maria Wojtyszko
Reżyseria i scenografia: Jakub Krofta
Muzyka: Adam Świtała
Choreografia: Aneta Jankowska
Reżyseria światła: Damian Pawella
Asystent ds. scenograficznych: Aleksandra Starzyńska

Obsada: Izabella Kurażyńska, Elżbieta Pejko, Damian Kamiński, Tomasz Kowol, Adam Wnuczko

 

Informacje o twórcach spektaklu

Jakub Krofta – reżyser, dramatopisarz, pedagog, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Drak w Hradec Kralove, obecnie dyrektor artystyczny we Wrocławskim Teatrze Lalek

Jako reżyser teatralny zadebiutował w 1991 roku w Teatrze Drak bajką „Rybak i jego żona” Wericha.

Jakub Krofta reżyserował w najważniejszych czeskich teatrach dramatycznych takich jak Teatr Klicperovo, Hadivadlo, Teatr Na Zabradli. Często pracuje jako reżyser i pedagog za granicą między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Hong Kongu, Izraelu, Austrii, Danii, Finlandii, w Polsce i na Słowacji. W spektaklach dla dorosłych i młodzieży porusza głownie temat dorastania. Jego „Buszujący w zbożu” według Salingera z Ondrejem Spisakiem w roli głównej został uznany za najlepszą inscenizację roku 2008 na Słowacji a „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” Marii Wojtyszko we Wrocławskim Teatrze Lalek zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2014. Jakub Krofta jest również laureatem Honorowej Nagrody im. Jana Dormana Polskiego Ośrodka ASSITEJ 2008 za „twórcze poszukiwanie współczesnego bohatera, odkrywanie nowoczesnego języka scenicznego, a także podejmowanie ważkiej problematyki dorastania w teatrze dla dzieci i młodzieży”.

Polskiej widowni Jakub Krofta jest znany też ze spektakli dla dzieci granych w warszawskich teatrach dla dzieci: Teatr Lalka, Teatr Lalek Guliwer. Po za tym w warszawskim Teatrze Dramatycznym wyreżyserował „Absolwenta” Terryiego Jonesa i „Edypa” Sofoklesa. W warszawskim Teatrze Na Woli wyreżyserował „Madame” Antoniego Libery w adaptacji Marii Wojtyszko.

Do tej pory Jakub Krofta stworzył ponad siedemdziesiąt produkcji, z których wiele zdobyło prestiżowe nagrody i zyskało uznanie na całym świecie. Jego przedstawienia obejrzało i doceniło ponad milion widzów należących do różnych narodowości i kultur.

Maria Wojtyszko – scenarzystka, dramatopisarka i dramaturg. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, scenariopisarstwo w Łódzkiej Szkole Filmowej i reżyserię fabularną w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Jest autorką scenariuszy do seriali telewizyjnych (m.in. „Miodowe Lata”, „Przystań”, „Tancerze”, „Bez tajemnic”) i filmów (m.in. „Zagraj ze mną” Rafała Skalskiego).

W roku 2006 zdobyła nagrodę Teatru Starego i miesięcznika „Dialog” za dramat „Macica”. Dla dorosłych napisała również western muzyczny „Koniec świata w Deer’s Hill City”.

W 2010 r. otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez poznańskie Centrum Sztuki Dziecka za sztukę „Pierwszy człowiek świata”. Jest autorką kilku sztuk dla dzieci: „Pacan – historia o miłości” (wystawiona w 2012 r. we Wrocławiu), „Mika sull on janonen?” (napisana na zamówienie i zrealizowana w fińskim Teatteri Mukamas), „Królewna Logorea i Niedźwiedź” (Teatr Guliwer w Warszawie) czy „Królowa Śniegu” (grana w teatrze Kubuś w Kielcach).

Pisze skecze kabaretowe, piosenki i krótkie opowiadania.

Od 2012 r. Maria Wojtyszko jest kierowniczką literacką Wrocławskiego Teatru Lalek. Jej sztuka „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” wyreżyserowana została przez Jakuba Kroftę w 2014 r., a spektakl zdobył główną nagrodę w 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Adam Świtała – kompozytor, aranżer, gitarzysta, kulturoznawca, autor publikacji. W roku 2014 gościnnie wykładowca University of Chichester Music Department w Wielkiej Brytanii. Od stycznia 2017 Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Edukacji i Animacji Muzycznej (PSEiAM). Absolwent Uniwersytetu SWPS w Warszawie oraz Lifemusic Facilitator Training (Lifemusic CIC). Doświadczenie pedagogiczne zdobywał pracując jako nauczyciel, animator i wykładowca w Polsce, Wielkiej Brytanii i USA oraz uczestnicząc w wielu projektach o charakterze edukacyjnym i antydyskryminacyjnym. Głównym przedmiotem jego zainteresowań jest wykorzystanie improwizacji muzycznej w pracy z grupą oraz włączanie technik artystycznych w klasyczny proces edukacji (STEAM). Współautor instalacji i performansu „Ściana, która łączy” prezentowanego przez Narodową Galerię Sztuki “Zachęta” podczas Międzynarodowego Karnawału Dzieci Biennale w Wenecji 2016.

Laureat nagród jako wykonawca muzyki klasycznej oraz za muzykę autorską, m.in. Grand Prix na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie 2012 z Maja Olenderek Ensemble, Grechuta Festival 2011.

Jako kompozytor i aranżer współpracował m.in. z Polskim Radiem, TVP, teatrami Nowym, Polonią, OCH-Teatrem, Polskim, Lalką i Studio w Warszawie, Zagłębia w Sosnowcu, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, T-Mobile Nowe Horyzonty, American Film Festival… Komponował i realizował nagrania muzyki do spektakli, słuchowisk i filmów krótkometrażowych. Koncertował w Polsce i za granicą, mi.in. kilkukrotnie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, a także w ramach prestiżowych festiwali Warsaw Summer Jazz Days, Olympus Jazz Nights, Potsdammer Schlössernacht (Niemcy).