Senek

Czytana kołysanka

Podtytuł „Senka” jest mocno rozbudowany: „Bajka o lisku fenku, Blance, Rozalce, Wełnianym Kotku, Szarym Misiu, Mamusi i Sennorożcu”. Jakim sposobem pomieścić tyle postaci w jednym, niedługim opowiadaniu? Poza bohaterami znajdziemy w nim też morze tematów i wydarzeń. Bajka jest trochę jak sen, dlatego też na wszystko znajduje się w niej miejsce, a każdy wątek jest ważny.

Senek dużo znaczy dla dzieci i rodziców. Pomaga dzieciom zasypiać, uspokaja, opowiada bajki, cierpliwie tłumaczy, jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Do tego jeszcze pilnuje, żeby sny były doskonałe – poprawia szczegóły, sprawdza, czy wszystko w nich jest takie, jak dziecko lubi. Potrafi sprawić, żeby nawet we śnie dziecku towarzyszyła ulubiona maskotka! Taki pomocnik to skarb. Nic dziwnego, że lisek ma zawsze pełno zleceń od zatroskanych rodziców. Dla jednych dzieci Senek ma piękną opowieść, łagodnie przenoszącą je do świata marzeń sennych, dla innych, którym zasypianie sprawia trudności i które z tego powodu niecierpliwią się i złoszczą, lisek ma coś poza baśnią: umiejętność nazywania i oswajania nieuświadamianych sobie emocji. Dzieci przeżywają smutek, ból i rozczarowanie, ale nie potrafią zrozumieć tych przeżyć, co wywołuje w nich złość. Senek wie, jak sobie z tym poradzić. Skąd to wie? Mama go nauczyła! Czy wy, drogie mamy i szanowni tatusiowie, potraficie nauczyć tego samego swoje dzieci?

Książka i audiobook o Senku to dzieło czterech osób, które stworzyły opowieść wyjątkowo spójną we wszystkich warstwach – językowej, graficznej i dźwiękowej. Historia wymyślona przez mamę i dziecko została wspaniale spisana przez Michała Wierzbickiego. Główną cechą i największą zaletą tekstu jest dobór słów i wyrażeń, które wprowadzają atmosferę oniryczności, marzeń, baśniowości. Efekt niełatwy do uzyskania autor osiągnął dzięki doskonałemu wyczuciu znaczeń słów, tworzeniu nowych wyrażeń, nadaniu tekstowi równego, spokojnego rytmu. Z warstwą językową świetnie współgra grafika – kolaże autorstwa Agi Kot. Wywołują w nas poczucie nierealności, przywołując na myśl obrazy ze snu. Są pełne nakładających się na siebie elementów, gromadzą w sobie różne scenerie, pozornie od siebie oderwane, ale odzwierciedlające gmatwaninę naszych myśli. Zaskakujący jest dobór kolorystyki, w której przeważają ciemne i stonowane barwy, a które wprowadzają atmosferę ciekawości i spokoju, dalekie są zaś od smutku czy grozy. Wreszcie, warstwa dźwiękowa audiobooka: muzyka skomponowana przez Łukasza Rostkowskiego i aktorska interpretacja tekstu w wykonaniu Tomka Kota są dopełnieniem baśniowego i tajemniczego wydźwięku historii o lisku.

Ogromną zaletą książki i audiobooka jest to, że jedno i drugie może funkcjonować niezależnie od siebie. Zarówno sama książka, jak i tylko audiobook zawsze wprowadzi dziecko w spokojną zadumę i wywoła zaciekawienie. Skoro jednak mamy do dyspozycji oba środki przekazu, warto skorzystać z nich razem – efekt gwarantowany.

Recenzja: Urszula Zimoląg
„Senek” + CD
Aga Kot, Michał Wierzbicki
Wydawnictwo: Meselofix
Wykonawca audiobooka: Tomek Kot
Muzyka: Łukasz Rostkowski
Wiek: 3+