Byliśmy na Targach książki kulinarnej!

Jesteśmy dumni, że mogliśmy współtworzyć 7. Targi Książki Kulinarnej Marty Gessler za nami!

Jak zjadać świat z szacunkiem do środowiska i drugiego człowieka? Kto decyduje o tym, że w Polsce chętniej sięgamy po awokado i komosę ryżową niż po jabłka? Czy podróż to zawsze daleki wyjazd? Podróżować jest bosko i dlatego Marta Gessler wybrała hasło „Podróżu-JEMY” jako myśl przewodnią tegorocznych Targów Książki Kulinarnej. Impreza odbyła się w weekend 19-21 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Jakie motywacje kierują tymi, którzy decydują się wyruszyć w podróż? Podróżujemy za smakiem, inspiracją, za głodem wiedzy, spragnieni doświadczeń i nowości. Niektórzy „wyjeżdżają po to, by wrócić”. Podróż pomaga docenić swoje korzenie i to, co zostawiło się w domu. Każdy powód jest dobry, by rozpocząć własną wędrówkę, obojętnie od tego, czy zaprowadzi nas na drugi koniec świata, czy, kiedy ruszając do domu inną drogą niż zazwyczaj, nieoczekiwanie odkryjemy stragan z produktem poszukiwanym od miesięcy.

Targi Książki Kulinarnej to autorski pomysł Marty Gessler, warszawskiej restauratorki, twórczyni  Qchni Artystycznej i kwiaciarni Warsztat Woni. Z jej inicjatywy miniony weekend w U-jazdowskim w Warszawie minął pod znakiem  jedzenia i podróżowania.

Czy podróż musi być daleka?

Myśląc o odległych podróżach, oczami wyobraźni najpierw widzimy pakowanie walizek na kilka miesięcy. Tegoroczne Targi otworzyło spotkanie z Aleksandrą Klonowską-Szałek, autorką książki „Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury”. Anegdoty i opowieści zebrane podczas przygotowań do publikacji udowodniły, że zaledwie kilka godzin drogi dzieli nas od zupełnie innego świata. A to, czy podróż musi być daleka zależy od jej celu i kontekstu.

Powrót do korzeni

Jaka jest geneza trendu?  Kto i co decyduje o tym, że jedne kulinarne mody chwytają, a inne odchodzą w zapomnienie? W biznesie, jak i w życiu, o sukcesie często decyduje spójność i autentyczność. Przekonali się o tym na własnej skórze Marcin Wojtasik (Yatta Ramen), Bitos Hoang i Jakub Koźmiński (Viet Street Food i… Schabowy) oraz Marcin Kręglicki (Kręgliccy Restauracje i Catering), którzy wspólnie dyskutowali o gastronomicznych trendach. W ich czołówce w Polsce od wielu lat utrzymuje się kuchnia włoska. Cristina Catese z Akademii Kulinarnej Whirpool i Emiliano Castagna z Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce, podczas dyskusji o kuchni włoskiej i jej statusie w Polsce, zgodnie przyznali, że mimo kilkunastu lat spędzonych nad Wisłą nie mają potrzeby uczyć Polaków jak się robi pierogi. Trendy powracają nie tylko w modzie, ale i kuchni. O metodach gotowania, którymi posługiwali się nasi przodkowie – o gotowaniu na kamieniu, w glinianych garnkach, czy na rozgrzanych kamieniach, wędzeniu – opowiedziała  Katarzyna Mikulska, autorka „Kuchni survivalowej bez ekwipunku”. Podczas swojego warsztatu Sylwia Majcher, autorka „Gotuję, nie marnuję”, udowodniła, że zero waste nie jest wynalazkiem naszych czasów i może być dziś lekcją kreatywności w kuchni. Zwrot ku tradycji widzimy również w rosnącej popularności przygotowywania domowych nalewek, o czym opowiedziała Anna Szubińska, autorka książki „Nalewki. Natura zamknięta w butelce”. Magdalena Kasprzyk-Chevriaux i Jarosław Dumanowski, twórcy książki „Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej”, rozmawiali z publicznością o renesansie rodzimych tradycji kulinarnych. Joanna Jakubiuk, autorka książki „Ziemniak” i wielka miłośniczka tego warzywa, pokazała gościom, ile dań można z niego wyczarować. Pamiętajmy, że ziemniak, choć zdaje się być na wskroś polski, to w naszym menu pojawił się dopiero 300 lat temu!

Blaski i cienie turystyki kulinarnej

Jest zasada mówiąca, że należy poważnie się zastanowić, zanim sięgniemy po produkt, który do naszego lokalnego sklepu przebył drogę dłuższą niż tysiąc mil. Z ekologicznego punktu widzenia warto go zastąpić produktem wyhodowanym bliżej. Ale czy ktokolwiek wyobraża sobie dziś dzień bez kawy? To produkt, który przebywa tysiące kilometrów, zanim znajdzie się w naszym ulubionym kubku. I nie zawsze jest pozyskiwany z poszanowaniem człowieka i środowiska. Do zjadania świata tak, by nie było nam „wszystko jedno” namawiali Monika i Jan Pawlak (Cafe La Ruina i Raj). A o kawowej mapie Polski szlakiem kawiarni tzw. „trzeciej fali”, czyli serwujących kawę przelewową, opowiedzieli twórcy przewodnika „Coffespots Polska”: Agnieszka Bukowska (Coffeedesk) oraz Krzysztof Rzyman (STOR). Trzecia fala kawy to także transparentność – wiemy, co dzieje się z ziarnem na każdym etapie jego wędrówki: od uprawy, po zaparzenie w  kawiarni. Na szefach kuchni ciąży odpowiedzialność i moralny obowiązek mówienia o tym, jak wybory żywieniowe wpłyną na życie na Ziemi za kilkadziesiąt lat. Do takiego stanowiska przekonywali twórcy projektu Chefs For Change (inicjatywa RoślinnieJemy), którego ambasadorki: Marta Dymek (Jadłonomia) i Maria Przybyszewska (Havana) pojawiły się na Targach Książki Kulinarnej.

Wojciech Osiński (Taste Poland, Polskie Stowarzyszenie Turystyki Kulinarnej) opowiadał, jak po okresie zachwytu zagranicznymi destynacjami zaczął odkrywać uroki Polski. Podzielił się doświadczeniami z tłoczenia oleju na Roztoczu, poszukiwania agatów w Krainie Wygasłych Wulkanów i zajadania mennonickiej zupy klopsowej na Żuławach Wiślanych z takim samym zapałem, z jakim wcześniej odkrywał kulinarne sekrety Kuby, Maroka, Peru, Indii, Tybetu czy Kambodży. Grażyna Płachta, przedstawicielka Krakowa, czyli Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019, opowiedziała o planach miasta związanych z krzewieniem małopolskiej tradycji kulinarnej. Z kolei jak promować polską kuchnię, by nie najeść się wstydu za granicą, zastanawiali się uczestnicy największej targowej dyskusji: Agata Godlewska, Agata Wojda, Małgorzata Minta, Maria Przybyszewska i Nestor Grojewski.