Czarodziejski komiks

„Tymek i Mistrz” – Leśniak i Skarżycki
Wydawnictwo Kultura Gniewu, 2016
Wiek: 5+

Tymka i Mistrza jakieś piętnaście lat temu powołali do życia Rafał Skarżycki oraz Tomasz Leśniak. Opowieści z udziałem tych bohaterów zamieszczane były od marca 2001 r. do końca czerwca 2004 r. w „Komiksowie” – kolorowym dodatku dla dzieci do piątkowej „Gazety Wyborczej”. W latach 2003–2005 w Wydawnictwie Egmont ukazało się sześć albumów z przygodami Tymka i jego nauczyciela. Obecnie na reedycję komiksu zdecydowało się wydawnictwo Kultura Gniewu. A skąd ten pomysł?

Już odpowiadam. Po pierwsze: Egmont nie zebrał wszystkich historyjek z „Komiksowa”. Po wtóre: po zawieszeniu magazynu Skarżycki i Leśniak przez kilka dobrych miesięcy tworzyli dalsze historie do szuflady. To, co do tej pory ukazało się w albumach, to jedynie 40% całego materiału. Aktualny wydawca ma w planach opublikowanie trzech zbiorczych tomów, w których zaprezentowane zostaną wszystkie przygody małoletniego maga i jego mentora.

Głównymi bohaterami komiksu są: stary, bezimienny mag – Mistrz, który ma ponad 400 lat, oraz jego młody uczeń. Opowieści toczą się w bliżej nieokreślonym miejscu. Czas – prawdopodobnie średniowiecze. Czarodziej jest bardzo mądry i bardzo stary; szczupły, długobrody oraz łysy. Nosi długą, ozdobioną gwiazdami szatę. Jednakże z racji zaawansowanego wieku często zapomina najprostsze zaklęcia, bywa też rozkojarzony. Twardo po ziemi stąpa za to jego uczeń Tymoteusz, mały urwis i spryciarz w okularach o grubych oprawkach, który pewnego razu zjawił się w domu Mistrza i powiedział, że chciałby się uczyć magii. Terminowanie nie jest jednak takie proste. Lekcje sztuki czarnoksięskiej odbywają się rzadko, niejednokrotnie przed nauką Tymek musi posprzątać albo poukładać jakieś przedmioty, ponieważ Mistrz jest potwornym bałaganiarzem i zbieraczem różnych rzeczy, których przeznaczenia nie zna nawet on sam.

Antagonistami, z którymi bohaterzy często muszą się konfrontować, są: ponury czarodziej Psuj oraz jego mało rozgarnięty i sepleniący uczeń o imieniu Popsuj. Zwykle Tymek i Mistrz muszą się bronić przed podstępnymi atakami z ich strony. Psuj, który wciąż próbuje udowodnić, że jest najlepszym czarodziejem na świecie, chce raz na zawsze pozbyć się Mistrza. Para dobrych bohaterów nie daje się wciągnąć w rozgrywki złego maga lub staje w szranki na swoich zasadach i zawsze wygrywa, no bo dobro zawsze…

Menażeria postaci pojawiających się na kartach albumów jest urozmaicona: smoki i smoczki, trolle, olbrzymy, cyklopy, jednorożce, krasnoludki i gnomy. Klasyczne fabuły z udziałem wyżej wspomnianych bohaterów zostają zmodyfikowane, autorzy dopisują do archetypicznych opowieści zaskakujące pointy. Siłą omawianego cyklu jest przewrotne poczucie humoru, które docenią również dorośli czytelnicy. Wymyśleni przez Leśniaka i Skarżyckiego główni bohaterowie wzbudzają sympatię. Atuty opowieści to także brak przemocy i pozytywny przekaz: Mistrz lub Tymek zawsze znajdują rozwiązanie, które wszystkich zadowala. Dodatkowo autorzy przemycają wątki edukacyjne, dzięki którym małoletni czytelnicy mogą dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy. Komiks jest pozycją godną polecenia wszystkim, niezależnie od wieku.

 

Recenzja: Maciej Gierszewski