„E2rd”, czyli przyjaźń jak malowanie

„E2rd” – Katarzyna Bonda, Sylwia Chutnik, Julia Holewińska, Kamil Niewiński, Daniel Odija, Malina Prześluga, Piotr Rowicki, Przemysław Rozenek, Maria Wojtyszko
Ilustracje: Jaśmina Parkita
Wydawnictwo Tashka, 2016
Wiek: 5+

Czy można zaprzyjaźnić się z rysunkowym chłopcem? Wyruszyć w kosmos z niesporczakiem i odkryć tajemnicę czarnej dziury… przed nią samą? Czy bazgrolenie może być pomocne w starciu z bandą rozwścieczonych motocyklistów? Wszystko jest możliwe! Wystarczy w to uwierzyć, a wtedy nawet zwykli chłopcy (i zwykłe dziewczynki) przeżyją niezwykłe przygody.

Jeśli ma się wrażliwość dziecka i łatwość przyjmowania rzeczy takimi, jakie są, wtedy nawet naszkicowany chłopiec może stać się prawdziwym przyjacielem, a niecodzienna z pozoru relacja przerodzić się w silne więzy. W takiej sytuacji wszystko jest możliwe – zarówno wniknięcie do świata książki, jak i kosmiczna podróż, pokonanie własnych lęków, jak również zrozumienie cudzych postaw i ograniczeń.

Tytułowy E2rd to chłopiec narysowany kiedyś przez dziecko na ścianie za szafą – w tajemnicy przed dorosłymi nietolerującymi bazgrania. E2rd spędza tam całe swoje życie, aż któregoś razu odkleja się od ściany i ożywa. W tym samym dniu, kiedy to się staje, w wyniku zbiegu okoliczności poznaje Marka, dziesięciolatka. Od tego momentu zaczyna się ich relacja, która z czasem przeradza się w przyjaźń.

Ta historia to nie tylko zapis niezwykłych zdarzeń będących udziałem obu bohaterów. To również refleksyjne spojrzenie na świat dorosłych, ciekawa obserwacja zbiorowych zachowań, typowych reakcji będących wynikiem wejścia w określoną rolę. „E2rdowi” udaje się uchwycić i pokazać ten moment, kiedy dzieci są jeszcze dziećmi, choć już świadomie i krytycznie widzą świat dorosłych. I jeśli nie zapomną, jakie uczucia towarzyszyły ważnym wydarzeniom w dzieciństwie, jest szansa, że ocalą w sobie wrażliwość i wniosą ją do dorosłego życia.

To również opowieść o tym, jak ważna jest potrzeba zrozumienia i akceptacji; jak różne okoliczności, zdarzenia, a w szczególności nastawienie do nich może kształtować rozmaite postawy; jak zwyczajność może zamienić się w niezwykłość, a nawet bohaterstwo. Wszystko to podane jest w sposób naturalny i lekki, bez cienia zniechęcającego dydaktyzmu.

Niecodzienna, wciągająca i zabawna opowieść o przyjaźni tytułowego E2rda, postaci rysunkowej, i Marka, chłopca ze świata realnego, to efekt twórczej współpracy znanych i cenionych autorów sztuk teatralnych, scenariuszy, książek dla dzieci i dorosłych. Zachowując charakterystyczny dla siebie styl, czerpiąc z własnej wrażliwości i wyobraźni, stworzyli oni spójną opowieść o rodzącej się przyjaźni, pełną przygód i niespodziewanych zwrotów akcji.

 

Recenzja: Anna Stasiak

Książkę można kupić tutaj: https://tashka.pl/produkt/e2rd/