Krawiec Niteczka

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum
Tekst: Zbigniew Głowacki (na motywach baśni Kornela Makuszyńskiego)
Reżyseria: Zbigniew Głowacki
Scenografia: Eva Farkašová
Muzyka: Pavel Helebran
Premiera: 24.05.2014 r.
Wiek: 4-10 lat
Czas trwania: 60 minut

 

Krawiec królem

Ceniony przez wszystkich mieszkańców miasteczka Tajdarajda krawiec pławi się w zachwytach na temat efektów swojej pracy. Szyje przewspaniałe sukienki, garnitury, garsonki i płaszcze. Niestety – tylko do czasu, aż jego głowę zaczynają zaprzątać myśli dotyczące… poezji. Niteczka odkrywa bowiem swoje drugie powołanie – jest mistrzem słowa, a układanie rymowanek to jego prawdziwa pasja, która pochłania go całkowicie. Do tego stopnia, że zajęty tworzeniem nowych wersów zupełnie nie jest w stanie skupić się na ściegach i łataniu dziur. Dlatego biedny Niteczka zostaje wyrzucony z miasta przez rozwścieczonego Burmistrza.

Fot:Tomasz Zakrzewski (archiwum teatru)
Fot.: Tomasz Zakrzewski (archiwum teatru)

Krawiec wraz z przypadkiem poznanym Strachem na wróble wyrusza w podróż. Przechadzając się po świecie, trafiają nie tylko z niespodziewaną gościną do domu… diabłów, ale w końcu, ostatecznie, do Pacanowa, w którym panuje wielki smutek. Powoduje go wciąż padający deszcz, którego przyczyną jest… dziura w niebie.

Postacie tego spektaklu to archetypy ludzi o wielkim sercu, a do tego pomysłowych i zawsze w dobrych humorach. Pokazują siłę przyjaźni, podkreślają, jak ważna jest bezinteresowna pomoc innym, a przy tym świetnie się bawią, a widownia wraz z nimi. Trudno o inny odbiór, kiedy spektakl ciekawi różnorodnością form – zabawnymi, dobrymi muzycznie piosenkami, a także nawiązującymi do głównej myśli strojami i scenografią, której motyw przewodni stanowią igły, nitki, ściegi i wykroje. A ponad wszystko to naprawdę wciągająca historia z happy endem.

Szczęśliwe zakończenie, w którym Niteczka, wspinając się po drabinie na sam szczyt nieba i zaszywając problematyczną dziurę, otrzymuje w podzięce rękę Królewny, a Pacanów odzyskuje światło słoneczne – nie może się bowiem nie spodobać. Spektakl rozbudza pozytywne emocje – bawi, pociesza i dostarcza pozytywnej lekcji na temat tego, czym w życiu każdego człowieka jest powołanie i co może się wydarzyć, jeśli się z nim miniemy.

W rolach głównych występują Jacek Popławski (Niteczka) i Ewa Reymann (Strach), ale pozostałe postaci przypadają w udziale równie zdolnym artystom, jak: Danuta Baska, Marta Popławska, Marek Dindorf i Piotr Janiszewski.

 

Recenzja: Karolina Obszyńska