„Makbet” w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś

W Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” od dłuższego czasu trwają próby do autorskiego spektaklu Adama Walnego pt. „Makbet”. Historia zbrodni Makbeta i Lady Makbet nadal inspiruje, nie tylko teatry dramatyczne, ale także teatry lalkowe, choć w przypadku tych ostatnich jest to zjawisko bardzo rzadkie. Sam reżyser przyznaje, że jest to przedsięwzięcie niezwykle ambitne: „(…) nie mamy szkoły, prototypów, kanonów, na których możemy się oprzeć przy wystawianiu Szekspira. Musimy je dopiero wymyślić, stworzyć i pracujemy nad tym”.

W spektaklu pojawią się figury zbudowane z drewna i pianki: „Figury lalkowe są tym, czym dla teatru dramatycznego są miecze, sztylety i inne narzędzia zbrodni. Lalki są bronią, za którą możemy się schować; która pozwala nam mówić o rzeczach strasznych nie w bezpośredni sposób” – przyznaje Adam Walny.

Prócz figur ważną rolę odgrywa monumentalna, jak na scenę Teatru, scenografia, muzyka Pawła Witulskiego oraz gra aktorska: Miłosza Pietruskiego (Makbet) oraz Anny Iwasiuty-Dudek, Małgorzaty Sielskiej, Andrzeja Kuby Sielskiego, Błażeja Twarowskiego.

Do tej pory kielczanie mieli okazję zapoznać się z twórczością Teatru Walnego 17 listopada 2018 r., w trakcie finału Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki „Animatus”. Wtedy to twórca zaskoczył widzów adaptacją „Hamleta” przy użyciu marionetek podwodnych oraz lalki bunraku. Spektakl „Makbet” także wpisuje się w konwencję teatru lalkowo-aktorskiego, teatru przedmiotu, a zatem entuzjaści klasyki w wydaniu nieklasycznym powinni się tym spektaklem zainteresować.

Za adaptację sceniczną tekstu Williama Szekspira, reżyserię oraz scenografię odpowiada Adam Walny, za kostiumy Marek Idzikowski, zaś za muzykę Paweł Witulski. W rolę tytułowego Makbeta wciela się gościnnie Miłosz Pietruski. Wystąpią także: Małgorzata Sielska, Andrzej Kuba Sielski, Błażej Twarowski, Anna Iwasiuta-Dudek.

„Makbet”
tekst – William Szekspir
adaptacja, reżyseria i scenografia – Adam Walny
kostiumy – Marek Idzikowski
muzyka – Paweł Witulski
obsada: Miłosz Pietruski, Anna Iwasiuta-Dudek, Małgorzata Sielska, Andrzej Kuba Sielski, Błażej Twarowski.

Spektakl dla widzów od lat 15.
Premiera – 7 kwietnia 2019