Najlepsze z Polski we Wrocławiu

Pokazać bogactwo i magię teatru, przedstawić nową dramaturgię i różnorodne formy inscenizacyjne, pobudzić wszystkie zmysły, wyjść ze sceny i zachęcić do współuczestnictwa, rozśmieszyć, ale i przekazać istotne treści, pozwolić zapomnieć o wszystkim, co zostało za murami teatru, dać impuls do rozwoju wyobraźni i własnej twórczości, a także zachęcić do wypowiadania się poprzez sztukę i wreszcie zaprosić do wspólnej zabawy podczas ośmiodniowego teatralnego święta – takie cele (i jeszcze wiele innych) wyznaczył Wrocławski Teatr Lalek, tworząc program 2. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci.
Myślą przewodnią Przeglądu, który odbędzie się w dniach 1–8 czerwca, jest przede wszystkim poważne traktowanie małego widza, choćby poznawał świat dopiero od kilku miesięcy i nie miał jeszcze wyrobionego gustu teatralnego… Pół roku, kilka lat czy kilkanaście… ważne, by ów widz nie był „skażony” dorosłością, a na pewno znajdzie coś dla siebie w bogatej ofercie (a może dorośli – świadomi i otwarci! – opiekunowie coś dla niego znajdą).

Niezależnie od tego, czy jest to pierwsze spotkanie ze sztuką teatru, czy któreś już z kolei, ważne, by każde było przygodą i by odbyło się na jak najwyższym poziomie – nie tylko estetycznym, ale i wzajemnego porozumienia, jakie rodzi się dzięki każdemu płynącemu ze sceny ku widowni przekazowi.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nie zabraknie najlepszych zeszłorocznych premier teatrów z całej Polski, które wyróżniają się świetnym tekstem i/lub nowatorskim, zaskakującym wystawieniem, oraz przedstawień, które – choć starsze i nie spełniają podstawowych założeń Przeglądu – można zaliczyć do poziomu mistrzowskiego, tworzących najwyższą jakość, więc trudno sobie bez nich wyobrazić przegląd tego, co najlepsze w polskim teatrze dla dzieci. Do Wrocławia przyjadą aktorzy z Białegostoku, Torunia, Łodzi, Wałbrzycha, Warszawy, Kielc, Poznania, a nawet z zagranicy. Zmierzą się z różnymi tematami, jedni zaproszą dzieci do krainy baśni, inni nie odbiegną zbyt daleko od rzeczywistości. Wyjątkiem tegorocznym będzie spektakl plenerowy „High dreaming” w wykonaniu teatru V.O.S.A. z Czech. Z gości zagranicznych wystąpi także niemiecki Figurentheater Wilde & Vogel w słynnym „Krabacie” zrealizowanym wraz z polską Grupą Coincidentia. O „wyjątkach” można by długo rozprawiać, bo jakby się głębiej zastanowić, to każde wydarzenie będzie wyjątkowe i niepowtarzalne.
Białostocki Teatr Lalek pokaże przedstawienie pt. „Szpak Fryderyk”, którego bohaterami jest dwoje sąsiadów. On lubi ptaki, a ona szczury… Czy uda się to połączyć? Teatr Baj Pomorski z Torunia pochwali się inscenizacją dramatu Maliny Prześlugi „Dziób w dziób”. To historia podwórkowych gołębi, tworzących swoistą subkulturę, do której chciałby trafić mały wróbel. „Maszyna do opowiadania bajek” Teatru Pinokio z Łodzi to wydarzenie niezwykłe, sytuujące się na pograniczu sztuk: teatru, improwizacji i storytellingu. Tu widzowie mają wpływ na ostateczny kształt spektaklu, a każde jego wystawienie jest niepowtarzalne. Z Wałbrzycha przyjedzie do Wrocławia Teatr Lalki i Aktora ze spektaklem „NAJ” Martyny Majewskiej, która zaprosi wszystkich do wspólnej zabawy. „Wszystkich”, czyli widzów najnajmłodszych (do 4 lat), by wspólnie doświadczali dźwięków, kolorów i faktur. Ten sam teatr pokaże wielokrotnie nagradzany spektakl „Le Filo Fable” Joanny Gerigk, którego ascetyczna scenografia, ukazująca wnętrze pracowni rzeźbiarskiej, stanie się pretekstem do opowiedzenia bajek z różnych stron świata i wyciągnięcia z nich najcenniejszych wniosków. Starsi widzowie (w wieku powyżej 7 lat) zostaną zaproszeni na widowisko Marka Zákostelecký’ego „Kino Palace” w wykonaniu Teatru Lalka z Warszawy, które przywoła klimat starego kina z najczęściej kojarzonymi jego postaciami na czele. Poznań zaprezentuje Centrum Sztuki Dziecka w dwóch odsłonach: w „Audiopyłkach” Roberta Jarosza, które są zaproszeniem do świetlno-dźwiękowego odbioru świata w kameralnej grupie dzieci, oraz w „Chodź na słówko” Maliny Prześlugi, w którym autorka bawi się „niechcący” stworzonymi przez dziewczynkę słowami, które próbują znaleźć swoje miejsce w języku i świecie.

Przegląd nie byłby przeglądem Wrocławskiego Teatru Lalek, gdyby nie prezentacje gospodarzy. Pojawią się trzy tytuły, które miały swoje premiery w okresie od września 2013 do marca 2014 roku. Wśród propozycji – „brzUCHO” Alicji Morawskiej-Rubczak dla najnajów, odwołujące się do przeżyć w brzuchu mamy; „Skarpety i papiloty” Julii Holewińskiej, stawiające na współczesne podjęcie tematu niezależności kobiet i ich dążenia do rozwoju; wreszcie „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” Marii Wojtyszko, skierowany do nastolatków, pokazujący nie tylko chłopaka w sytuacji rozwodu rodziców, ale też – w dowcipny sposób – problemy współczesnej (albo i każdej) młodzieży.

Przegląd to nie tylko przedstawienia, to także warsztaty twórcze o zróżnicowanej tematyce i skierowane do różnych grup wiekowych. Młodzi twórcy zostaną zaproszeni do udziału w darmowych zajęciach muzycznych (prowadzonych przez zespół Małe Instrumenty), plastycznych (do udziału w których zaproszą: 3 D, czyli dizajn dla dzieci, Katarzyna Bury z Tekturowo, Tomasz Broda oraz Gabriela Kiełczewska-Słowikowska), filmowych (w roli prowadzących Akademia Sztuk Pięknych i Organizacja Pancia), literackich (wraz z Agnieszką Wolny-Hamkało) i teatralnych (pod przewodnictwem Martyny Majewskiej). Warsztat badawczy pn. „Droga do teatru” poprowadzi LALE.Teatr, a projekt edukacyjny Wrocławskiego Teatru Lalek „Radość oglądania”, kierowany przez Justynę Czarnotę, na Przeglądzie będzie miał swój finał. Przecież teatr czerpie z wielu sztuk i tworzyw, stąd pomysł, by je również zaanektować na potrzeby festiwalu w ich praktycznym wymiarze. Ogród Staromiejski przy Teatrze Lalek znów przemieni się w wielobarwny i tętniący życiem Ogród Sztuk. W nim stanie także Scena Letnia. Dla widzów dorosłych (ale i dla młodszych też) odbędą się wykłady i panele dyskusyjne na temat lalek teatralnych oraz nowej dramaturgii dla dzieci. Całość zwieńczy koncert finałowy. A na tym nie koniec atrakcji…

Czy o czymś zapomniałam? Tak – obecność obowiązkowa!

Agata Hołubowska