„Obcy w lesie” na scenie Teatru Guliwer

W dniu 18 lutego o godz. 17.30 odbędzie się pierwsza w tym sezonie premiera w warszawskim Teatrze Guliwer przy ul. Różanej 16. Będzie to prapremiera sztuki Danuty Parlak „Obcy w lesie” w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego.

„Obcy w lesie” to historia o mieszkańcach lasu zaniepokojonych pojawieniem się w okolicy kogoś nowego, obcego. Ciąg niefortunnych zdarzeń wzbudza w mieszkańcach jeszcze większą nieufność i niechęć do tajemniczego, nieproszonego gościa.

Z gniazda Pani Zięby znika niespodziewanie jedno z piskląt. Zrozpaczona matka wszczyna alarm, a Wiewióra i Rudy wyruszają na poszukiwania zguby. Wiedząc, że w lesie pojawił się Obcy, Rudy od początku obarcza go winą za porwanie pisklęcia. Co prawda rozsądny Wiewióra zauważa, że brakuje dowodów, żeby podejrzewać Obcego, jednak większość mieszkańców popiera Rudego i pochopnie osądza nieznanego przybysza. Wkrótce okazuje się również, że Niedźwiedziowi zniknął miód a Pani Dzikowa zastaje ogromny bałagan w legowisku…

Kim jest obcy? I czy słuszne są przypuszczenia, że to on jest winien wszystkiemu, co przytrafia się mieszkańcom lasu?

„Obcy w lesie” to niezwykle mądra i pouczająca historia dla dzieci, ale nie tylko… Bo któż z nas nie jest czasem „Obcym”, który jest nowy albo „Rudym”, który rzuca podejrzenia, jest nieufny i boi się nowego. Czasem tak łatwo pomylić się w osądzie. Ktoś nowy niekoniecznie musi być tym „złym”, który do nas nie pasuje. Opowieść jest piękną lekcją tolerancji.

Spektakl jest połączeniem żywego planu oraz muppetowych lalek – naszych leśnych bohaterów.

Książka „Obcy w lesie”, na podstawie której powstał scenariusz do przedstawiania, otrzymała wyróżnienie literackie Polskiej Sekcji IBBY 2015.

A oto, co o przedstawionej historii mówi sama autorka, Danuta Parlak: „Ta historia jest prawdziwa. Wydarzyła się kiedyś i może wydarzyć się w przyszłości. Pewnego dnia do lasu przyszedł Obcy… Od czasu do czasu w naszym życiu pojawia się ktoś nowy, nieznany. Ktoś, kto inaczej wygląda, inaczej mówi, czasem z dziwnym, obcym akcentem. Spotkanie z tym, co inne i nieznane budzi niepewność. Kim jest ten obcy? Czego chce? Jaki jest? Dobry czy zły? Nie wiemy, co o nim myśleć. Jak się zachować? Różne domysły i pomysły kłębią się nam w głowie. O tym jest ta historia. Pewnego dnia do naszego lasu przychodzi Obcy i…”.

Danuta Parlak – autorka książek dla dzieci („Krokodyl” – z ilustracjami Roberta Romanowicza, „Żyrafa i Mrówka”, „Obcy w lesie”, „Kapelusz Pani Wrony”, „Pan Mruczek i Mysia Rodzina”, „Zwariowana kałuża”, „Tajemnicze notesy Tywonki”), słuchowisk radiowych (realizacje w Teatrze Polskiego Radia) oraz sztuk teatralnych (m.in. „Jakby nigdy nic”, „Obcy w lesie”, „Kapelusz Pani Wrony”). Mieszka w Warszawie.

 

„Obcy w lesie”
Teatr Guliwer

Autorka tekstu: Danuta Parlak
Reżyseria: Ireneusz Maciejewski
Muzyka: Piotr Klimek
Scenografia: Anna Chadaj
Ruch sceniczny: Marta Bury

Obsada: Joanna Borer, Katarzyna Brzozowska, Izabella Kurażyńska, Anna Przygoda, Honorata Zajączkowska, Tomasz Kowol, Maciej Owczarzak, Jacek Poniński, Krzysztof Prygiel

Premiera: 18.02.2017 r.
Spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku od lat 4.