Premiera w Teatrze Baj: „Grzeczna”

Lusia jest mądrą, ładną, cichą i przede wszystkim bardzo, bardzo grzeczną dziewczynką. Dzieckiem idealnym. Jak wygląda jej dzień? Wstaje rano, myje ząbki, zjada śniadanie, ubiera się i idzie z tatą do szkoły. Tam cichutko i grzecznie słucha i zapisuje, potem w domu odrabia lekcje, składa swoje rzeczy, ćwiczy, myje się i kładzie spać. Nic specjalnego. Tylko czasem musi z kimś porozmawiać…

Kim są towarzysze Lusi? O czym z nią rozmawiają? Co się stało, kiedy w szkolnym „talent show” Lusia zaśpiewała piosenkę o wiośnie? I czy coś może grozić tak bardzo grzecznej dziewczynce?

Spektakl powstał na podstawie książki norweskiej pisarki i psycholożki Gro Dahle. Porusza ona kwestię nierealnie wysokich oczekiwań stawianych dzieciom przez dorosłych. Ukazuje mechanizmy, które ograniczają prawdziwy rozwój osoby poprzez narzucenie stereotypowej roli grzecznej, czystej, ładnej dziewczynki, wzorowej córeczki i uczennicy. Gro Dahle, a za nią twórcy spektaklu, w symboliczny sposób pokazują konsekwencje wychowania, które nie uwzględnia emocji i ważnych potrzeb małego człowieka. W tej historii rodzice dowiadują się czegoś nowego o sobie, a Lusia zyskuje siłę i własny głos.

Do najnowszej produkcji Teatr Baj zaprosił Marię Żynel – aktorkę, reżyserkę.Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, kierunek aktorski oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Solskiego w Łodzi, Wydział Produkcji Sztuki Filmowej. Jest aktorką (m.in. Teatru Malabar Hotel: „Kąsanie”, „Skrawki” oraz „Alicja?”) i reżyserką (m.in. Teatr Studio w Warszawie „Ćwiczenia stylistyczne”). Jest również artystycznie związana z grupą Południce.

Dwukrotnie otrzymała stypendium prezydenta miasta Białegostoku „Młodzi Twórcy” oraz stypendium funduszu „Młode Talenty” ZASP i Polskiego Stowarzyszenia Estradowego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów szkół artystycznych.

 

„Grzeczna”
Tytuł oryginału: „Snill”
Autorka: Gro Dahle

Premiera: 8 kwietnia 2017 r.

Wiek: 8+

Adaptacja: Malina Prześluga
Reżyseria: Maria Żynel
Scenografia: Marcin Bikowski
Muzyka: Michał Siwak
Reżyseria światła: Jaime Daniel Sanjuan-Ciepielewski
Asystent reżysera: Hanna Kinder-Kiss

Obsada:
Izabela Zachowicz (gościnnie) – Lusia
Malwina Czekaj – Mama Lusi, Myszka
Marcin Marcinowicz – Tata Lusi, Kocyk
Marek Zimakiewicz – Leoś, Dzieci w szkole
Elżbieta Bieda – Nauczycielka
Hanna Kinder-Kiss – Babcia Matylda