Premiera w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś – Akademia Pani Beksy

16 września w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach odbyła się premiera spektaklu „Akademia Pani Beksy” w reżyserii Roberta Drobniucha.

Nazywam się Basia Niezgódka. Mam dziesięć lat i właśnie, no właśnie… Pewnie zastanawiacie się, skąd znacie moje nazwisko. Tak, tak, no raczej nie inaczej… Adaś Niezgódka to mój tata. To on bajdurzył kiedyś, że był uczniem Akademii Pana Kleksa. Opowiadał mi na dobranoc o szalonym profesorze, który częstował go piegami, o szpaku Mateuszu, o golarzu Filipie, kleksografii i o chłopcach, których imiona rozpoczynały się na literę A. Ambroży, Anastazy, Adolf…

 

Basia trochę tacie nie wierzyła, a trochę mu zazdrościła. Czy nie wspaniale byłoby przeżyć równie szalone przygody? Dalekie loty w kosmos, niezwykłe podróże, wariackie zabawy na podwórku…

Koniecznie w gronie przyjaciółek, na przykład o imionach na literę B. I razem z nimi – Bogną, Beatką, Bożenką – uczęszczać do Akademii Pani Beksy, która rozwiewa smutki za pomocą śmiejżelków, siniaki zamienia na kogel mogel, gorliwie pyta z dowcipów.

 

Spektakl „Akademia Pani Beksy” w reżyserii Roberta Drobniucha powstał na podstawie sztuki autorstwa wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Julii Holewińskiej. To pełna humoru i fantazji opowieść o tolerancji, przyjaźni i dążeniu do szczęścia – wbrew przeciwnościom, powinnościom i schematom. Niezwykła szkoła, do której trafia Basia Niezgódka, uczy radości, figli i psot, ale też wzajemnego szacunku, życzliwości i wiary we własne siły. Do tego wiedzę wykłada się tu w porywających dźwiękach piosenek, na wzór kultowych przebojów słynnego Pana Kleksa.

Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Klimek, za scenografię odpowiada Katarzyna Proniewska- Mazurek, a za kostiumy – Hanka Podraza.

Zapraszamy na dziewczyńską historię nie tylko dla dziewczynek, gdzie w menu zamiast „Kaczki Dziwaczki” serwuje się „Dwa Bażanty”.

Równie pyszne jak zabawa na lekcjach Pani Beksy.

 

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

 

Tekst – Julia Holewińska

Reżyseria – Robert Drobniuch

Scenografia – Katarzyna Proniewska-Mazurek

Kostiumy – Hanka Podraza

Muzyka – Piotr Klimek

Choreografia – Karolina Garbacik

Reżyseria światła – Prot Jarnuszkiewicz

 

Obsada:

Basia Niezgódka – Anna Domalewska

Balzakin – Andrzej Kuba Sielski

Bogna – Ewa Lubacz

Bożenka – Magdalena Daniel

Beata – Hanna Świętnicka

Pani Beksa – Beata Orłowska

Różowa Królowa – Agata Sobota

Helga/Bronka – Jolanta Kęćko

Dla widzów od lat 7.

Premiera – 16 września 2017