Premierowy „Niezwykły lot pilota Pirxa”

Teatr Miejski w Gliwicach przygotowuje spektakl na podstawie „Opowieści o pilocie Pirxie”, zbioru dziesięciu opowiadań science-fiction autorstwa Stanisława Lema. Choć opowiadania powstały prawie pięćdziesiąt lat temu, wciąż intrygują czytelników i artystów szukających odpowiedzi na pytania dotyczące relacji człowieka z maszyną. Premiera odbędzie się 25 lutego.

„Niezwykły lot pilota Pirxa” to teatralna wyprawa w Kosmos. Widzowie zostaną zaproszeni na pokład rakiety, aby towarzyszyć Pirxowi w locie egzaminacyjnym. Od tego lotu zależy czy Pirx, adept Akademii Kosmonautycznej im. Konstantego Ciołkowskiego zdobędzie uprawnienia pilota-kosmonauty. W przestrzeni kosmicznej czekają go nieprzewidziane przygody i perypetie. Do zdania egzaminu niezbędna będzie pomoc publiczności. Oprócz tytułowego bohatera kosmiczni podróżnicy poznają szereg zabawnych a czasem groźnych postaci z Ziemi i z Kosmosu.

Spektakl osnuty na motywach opowiadań Stanisława Lema oprócz żywego planu aktorskiego wykorzystuje rozmaite tradycyjne i nowatorskie środki wyrazu, jak np. lalki i multimedia” – mówi Jerzy Machowski, reżyser spektaklu.

 

Jerzy Machowski – ur. w 1991 r. w Warszawie. Student V roku reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Uczestniczył w warsztatach prowadzonych przez takich twórców jak Krzysztof Zanussi, Jacqueline Sobiszewski, Maja Kleczewska czy Janusz Gajos i organizowanych m. in. przez Teatr Narodowy w Warszawie, Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach czy Cricotekę w Krakowie. Zrealizował m. in. spektakle Cień wg H. Ch. Andersena (Wrocław, 2015), Historia żołnierza I. Strawińskiego (Wrocław, 2016). Współpracował z takimi reżyserami jak Krzysztof Rau, Jarosław Kilian i Cezary Studniak. Był stypendystą prezydenta m. st. Warszawy i marszałka województwa mazowieckiego. Organizuje i prowadzi liczne koncerty, na tym polu współpracuje m. in. z Filharmonią Opolską i Podkarpacką Fundacją Rozwoju Kultury. Jest również przewodnikiem po Warszawie i miłośnikiem kolei.

Ignacy Zalewski – ur. w 1990 r., kompozytor muzyki symfonicznej, kameralnej, teatralnej i radiowej, dyrygent. Doktor sztuki muzycznej (2015). Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie kompozycji prof. Marcina Błażewicza (2009-2014).

Laureat szesnastu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach kompozytorskich. Uhonorowany nagrodą „Amadeusz” za najlepszy debiut kompozytorski w Teatrze Polskiego Radia, przyznawaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (2015), oraz nagrodą za najlepszą muzykę do słuchowiska radiowego na festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie (2015).

Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2012). Kompozytor-rezydent Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus (2013-2014) oraz Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach (2016-2017). Jego utwory wykonywane były w Polsce, Niemczech, Rosji, Japonii, Norwegii, Słowenii, na Węgrzech i na Ukrainie. Od 2014 roku wykłada na macierzystej Uczelni, od 2015 r. zatrudniony jako adiunkt. Od 2012 roku członek zwyczajny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Kompozytor i dyrygent zespołu muzyki nowej Hashtag Ensemble.

Ľudmila Bubánová – scenografka, kostiumografka i projektantka pochodzenia słowackiego, mieszkająca i pracująca w Warszawie. Absolwentka Wydziału Scenografii Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie i Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (z oceną celującą za projekt scenografii do opery „Nos” Dymitra Szostakowicza). Laureatka m. in. Nagrody Scenograficznej im. Jerzego Moskala za najlepszy projekt dyplomowy w dziedzinie teatru przyznanej na III Festiwale Nowej Scenografii w Katowicach (2015). W 2014 roku współpracowała jako asystent z Borisem Kudličką przy przygotowaniu projektu scenografii do opery Julietta Bohuslava Martinu dla Oper Frankfurt. Jest autorką oprawy scenograficznej Festiwalu „Stolica Języka Polskiego” w Szczebrzeszynie (2015). Współpracuje z reżyserami teatralnymi w Polsce i na Słowacji, m.in. z Jerzym Machowskim, Katarzyną Michałkiewicz czy Tomášem Procházką. Od 2015 roku współpracuje z biurem projektowym Kłaput Project, gdzie zajmuje się projektowaniem wystaw i ekspozycji muzealnych.

 

„Niezwykły lot pilota Pirxa”
wg „Opowieści o pilocie Pirxie” Stanisława Lema

Reżyseria: Jerzy Machowski
Scenografia: Ľudmila Bubánová
Muzyka: Ignacy Zalewski
Lalki: Olga Ryl-Krystianowska
Projekcje: Michał Dresner

Obsada:
Paulina Moś
Helena Radzikowska
Paweł Rutkowski
Mateusz Trzmiel
Łukasz Kucharzewski