Pszczoły

Wielka książka o pszczołach

Stosunek do zwierząt, świadomość ich znaczenia i ochrona środowiska – to ważne kwestie wymagające poważnego traktowania. Powaga może się jednak manifestować na różne sposoby. Można przedstawić suche fakty, przytoczyć nudne liczby czy wydać alarmistyczne komunikaty o zniszczeniach, które dokonały się w przyrodzie, a całość udusić w sosie nieznośnego dydaktyzmu. Można też jednak przedstawić zbiór rzetelnych informacji, anegdot, ciekawostek, niebanalnie je zilustrować i dostarczyć arcyciekawej, a przy tym poważnej lektury.

Tę drugą, wydaje się dużo skuteczniejszą i ciekawszą drogę, wybrało wydawnictwo Dwie Siostry. Tak powstały „Pszczoły”.

Książka o tym niepozostawiającym wątpliwości tytule umożliwia przeniknięcie do świata pszczół, objaśnia reguły rządzące ich światem. Z dbałością o detale i kompletność informacji pokazuje ich pracę i jej efekty, nie pomijając znaczenia i szczegółów działalności prowadzonej przez pszczelarzy. Nie ma w niej sfery związanej z pszczołami, która zostałaby pominięta czy powierzchownie omówiona. Przy tym należy dodać, że większość informacji komunikowana jest obrazem. Czytelność i sugestywność pełnych uroku ilustracji jest niewątpliwym atutem tej pozycji. Nie bez znaczenia jest też format książki – dzięki niemu dzieciom łatwiej jest zanurzyć się w lekturze, przejść do innej rzeczywistości.

W czym więc przejawia się poważne traktowanie tematu? Otóż do rąk dzieci trafia starannie wydane, bogato i estetycznie zilustrowane, wypełnione bez natarczywości istotnymi, czasem mało znanymi informacjami kompendium wiedzy o pszczołach i wszystkim, co z nimi związane. Książka pozwala w przyjazny sposób zdobyć wiarygodne informacje o tych pożytecznych owadach, wywołać nimi zaciekawienie, zbliżyć się do ich świata, a przez to uświadomić sobie ich znaczenie. Takie bliskie poznanie wywołuje sympatię do bohaterek książki, a przez to daje szansę na ugruntowanie wiedzy i pozytywnego nastawienia do przyrody w ogóle.

W pewnym sensie „Pszczoły” to książka z misją, która może zapoczątkować poważniejsze zainteresowanie tematyką przyrody i stać się pretekstem do rozmów z dziećmi np. o potrzebie jej ochrony. Przede wszystkim jednak to źródło pięknie podanej wiedzy i wielkiej przyjemności obcowania z lekturą. To pozycja, która ze względu na temat niewątpliwie zaspokoi dziecięcą ciekawość świata, a sposobem jego opracowania obudzi wrażliwość na (godnie reprezentowane ilustracjami) piękno i sztukę.

Recenzja: Anna Stasiak
Piort Socha
„Pszczoły”
Ilustracje: Piort Socha
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015
Wiek: 5+