Robert Romanowicz w Muzeum Miasta Gdyni

Robert Romanowicz – ilustrator, autor książek dla dzieci, scenograf i twórca lalek, artysta wszech talentów w różnych dziedzinach sztuki – podzieli się swoją wyobraźnią i jej wytworami podczas wystawy, na którą zaprasza Muzeum Miasta Gdyni. Wernisaż prac artysty odbędzie się 18 marca 2017 r.

O tym, jakie prace pojawią się na wystawie i jak one powstają, organizatorzy piszą: „Robert Romanowicz projektuje wyjątkowe, trójwymiarowe miejsca akcji, które ilustrują książki dla dzieci. Do tworzenia miniaturowych wnętrz wykorzystuje kolorowe guziki, pudełka, koronki czy opakowania po jogurtach. Stają się one elementami wytwornych mebli, skomplikowanych maszyn lub zjawiskowych roślin, przez co zyskują drugie życie”.

Złodziej Krzeseł, fot. Robert Romanowicz

Z bliska będzie więc można zobaczyć fantastyczny świat „Kapselka”, m.in. z odwzorowaną na potrzeby ilustracji XIX-wieczną biblioteką, przyjrzeć się Miszy i Griszy – sympatycznym postaciom o ekologicznym rodowodzie w ich naturalnym środowisku, zbliżyć do zagadkowego upodobania Złodzieja Krzeseł i popodziwiać jego zbiory, a nawet wziąć udział w stworzeniu opowieści o nim.

Jak zapowiadają organizatorzy, wystawa „Po drugiej stronie ilustracji” w Muzeum Miasta Gdyni nie tylko dostarczy wrażeń wizualnych i estetycznych, ale wszystkim chętnym pozwoli wejść w role twórców: „Zwiedzający wystawę odwiedzą pracownię, w której dzieci i dorośli mogą wykonać miniaturowe przedmioty czy postaci”.

Misza i Grisza – bohaterowie książki wyd. TASHKA, fot. Robert Romanowicz

Wernisaż z pewnością dostarczy wiele radości dzieciom, które z łatwością odnajdą się w niezwykłym otoczeniu: „Wystawa jest zaaranżowana w sposób przyjazny i dostępny dla najmłodszych odbiorców. Miniatury są prezentowane na wygodnym dla dzieci poziomie. Detale wnętrz i małych bohaterów można obserwować przez specjalne tabliczki powiększające”.

Ale i dorosłych zachwycą z pietyzmem stworzone miniaturowe światy, które źródło mają w nieograniczonej wyobraźni Roberta Romanowicza, a realizują się dzięki jego rozlicznym talentom.

Miniaturowy świat Kapselka z książki Kamila Niewińskiego pod tym samym tytułem, fot. Robert Romanowicz

Warto dać się przenieść w tę baśniową rzeczywistość, po dziecięcemu i z dziećmi poddać wyjątkowemu klimatowi tworzonemu przez artystę. Bo, jak mówi on sam, odbiorca jego twórczości nie ma wieku określonego wieku. Jest nim każdy, kto ma w sobie ciekawość świata, jest otwarty i wrażliwy.

Sylwetkę twórcy i jego warsztat pracy przybliża krótki film. To przedsmak tego, co będzie można zobaczyć podczas wernisażu, na który zaprasza Muzeum Miasta Gdyni, a Fika poleca.

Wydarzenie: Wernisaż wystawy „Po drugiej stronie ilustracji”
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni
Termin: 18 marca 2017 r., godz. 14.00