Wielokrotnie nagradzany spektakl znów na scenie Teatru Guliwer!

 

„Amelka, Bóbr i Król na dachu” – bo o tym spektaklu mowa, będzie można znów oglądać na deskach warszawskiego Teatru Guliwer. Przedstawienie w reżyserii Piotra Cieplaka zostało wielokrotnie docenione licznymi nagrodami i wciąż cieszy się popularnością wśród widzów.

„Amelka, Bóbr i Król na dachu” to sztuka odwołująca się do dziecięcej wyobraźni. Jej autor zafascynowany poezją i fantazją bajek nadreńskich stworzył zupełnie nową historię. W tej dowcipnej, a nade wszystko poetyckiej zabawie skojarzeniami, odnajdujemy uniwersalną prawdę, że świat nieustannie się zmienia, że skromna dziewczyna może zostać księżniczką, Bóbr księciem, a Dynia ogromnym pałacem. Jest to opowieść o podróży grupy przyjaciół, którzy odkrywają prawdę o tym, kim są.

Realizacja tego spektaklu stała się pretekstem do spotkania wybitnych twórców, znanych jednak przede wszystkim z teatru dla widzów dorosłych. Tankred Dorst – niemiecki autor współczesnych sztuk dla teatru dramatycznego, Jacek Stanisław Buras – znakomity tłumacz literatury niemieckiej, Piotr Cieplak – reżyser spektaklu, Andrzej Witkowski – scenograf, Michał Litwiniec – kompozytor (znany z zespołu Kormorany) to nazwiska, których w środowisku teatralnym i nie tylko teatralnym, nie trzeba przedstawiać. Dzięki nim powstało przedstawienie żywiołowe, dowcipne, przepełnione wrażliwym stosunkiem do dzieci. Dla nich zapewne jest ten spektakl wspomnieniem świata, który nawet twórcom teatru dramatycznego jest bliski i inspirujący. Spektakl adresowany do dzieci, bo któż lepiej niż one zrozumie, co to znaczy „wylać na siebie sukienkę”.

 

Spektakl nagrodzony:
Na XII Międzynarodowych Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek Toruń 2005:
– Nagroda za inscenizację dla Piotra Cieplaka
– Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za najlepszy spektakl dla dzieci (Jury Dziecięce)
– Nagroda za role kobiecą dla Joanny Borer za rolę „Gruszki”
Spektakl nagrodzony Atestem za rok 2005 – świadectwem wysokiej jakości poziomu artystycznego wydawanym przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

Przedstawienie dla dzieci od lat 5.
Czas trwania spektaklu: 110 minut
Autorzy: Tankred Dorst
Przekład: Jacek Stanisław Buras
Reżyseria: Piotr Cieplak
Scenografia: Andrzej Witkowski
Muzyka: Michał Litwiniec

Data premiery: 11 VI 2005
Najbliższe spektakle: 12 XI godz. 11:00, 13:00, 14 XI godz. 10:00, 12:15, 15 XI godz. 10:00, 12:15, 16 XI godz. 10:00; informacje o kolejnych przedstawieniach – w repertuarze teatru.