Zaproszenie na „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana”

Oto ciekawa propozycja dla dzieci w wieku 5-9 lat, która łączy spontaniczną zabawę i teatralny eksperyment. 25 lutego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie odbędzie się spektakl dla dzieci pt. „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana” w reżyserii Justyny Sobczyk. Będzie mu towarzyszyć także warsztat dla edukatorów i animatorów kultury.

Zabawa w teatr

„Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana” to spektakl wypełniony nieskrępowaną zabawą i improwizacją. Dzięki interakcji z aktorami mali widzowie angażują się emocjonalnie we wspólnie tworzoną opowieść i stykają się z teatralną umownością.

Trójka aktorów zaprasza młodych widzów na plac zabaw, gdzie panują zasady, które dzieci znają z podwórka i szkolnego korytarza. Niepozorna kłótnia o kaczkę sprawia, że dziecięca rywalizacja niepostrzeżenie przeradza się w poważną, dorosłą wojnę. Można próbować ją odwołać, ale uda się to tylko wtedy, gdy widzowie pomogą aktorom i wspólnie z nimi wyprawią się do Krainy Słoneczników, by porozmawiać ze Słońcem…

Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana, fot. Marta Ankiersztejn

Spektakl powstał z inspiracji trzema realizacjami wybitnego reżysera i pedagoga teatru Jana Dormana: „Która godzina?”, „Konik” oraz „Kaczka i Hamlet”. Dorman wielokrotnie podkreślał, że dziecko uczy się i rozwija przez zabawę. Pytania o dorastanie, podążanie za swoimi marzeniami, sens wywoływania konfliktów pojawiają się w scenach improwizowanych przez trójkę aktorów, którzy wchodzą również w interakcje z dziećmi. Istotą tego spektaklu jest żywioł swobodnej i spontanicznej zabawy.

Miejsce: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa
Data: sobota, 25 lutego 2017 r., godz. 11.00 i 13.00
Czas trwania: 60 min
Bilety: 15 zł na eventim.pl i ewejsciowki.pl

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5–9 lat.

Reżyseria: Justyna Sobczyk
Dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
Scenografia i kostiumy: Justyna Łagowska
Projekt lalki: Katarzyna Proniewska-Mazurek, wykonanie lalki: Rafał Budnik
Opracowanie muzyczne: Ania Broda
Aktorzy: Monika Babula, Iwona Milerska, Natalia Leszczyńska, Jakub Snochowski, Barbara Songin, Wojciech Stachura
Produkcja: Agnieszka Szymańska

 

Warsztaty dla pedagogów i animatorów

Jan Dorman wybitny pedagog i reżyser czerpał inspirację do pracy z wrodzonej potrzeby zabawy i instynktu dramatycznego dzieci. Warsztaty zatytułowane „Dziecięca zabawa jako inspiracja do pracy teatralnej. O filozofii Jana Dormana” przybliżą postulowaną przez Jana Dormana koncepcję pedagogiczno-teatralną, która poprzez zabawę prowadzi do swobodnej i niczym nieskrępowanej aktywności twórczej. Podczas warsztatów wspólnie będziemy się bawić, a jednocześnie przekładać proste czynności na działania sceniczne. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma broszurę edukacyjną, zawierającą materiały do pracy teatralnej z podopiecznymi oraz pozna narzędzia, które można wykorzystywać podczas pracy warsztatowej z dziećmi i młodzieżą.

Warsztat poprowadzi Joanna Krukowska z Działu Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego.

Sobota, 25 lutego 2017 r., godz. 15.00 – 18.00, bilety 10 zł (Eventim.pl)