Najnowsza premiera Teatru Maska w Rzeszowie

W niedzielę, 26 marca o godz. 16.30 Teatr Maska w Rzeszowie zaprasza na premierę sztuki „Teraz tu jest nasz dom”. Uczy ona otwartości i tolerancji, w mądry i przystępny sposób opowiadając o współczesnej historii. Ukazuje wojnę widzianą oczami dziecka, mówi także o problemach z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, poszukiwaniu własnej tożsamości i akceptacji.

Spektakl w reżyserii Anny Retoruk powstał na podstawie książki Barbary Gawryluk, która ukazała się w serii wydawniczej „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku powyżej 7 lat.

Opowiem wam historię swojej – dość niezwykłej – przeprowadzki. Mam na imię Romek i od pewnego czasu mieszkam w Polsce. Kiedy byłem jeszcze dzieckiem i mieszkałem daleko stąd, w rozmowach dorosłych zaczęły pojawiać się nieznane słowa: „wojna”, „bomba”, „ewakuacja”… Któregoś dnia rodzice powiedzieli, że muszę się szybko pakować i że mogę zabrać ze sobą tylko to, co zmieści się do jednego plecaka. W ten sposób znalazłem się u was. Wszystko było tu dla mnie nowe i nieznane: ludzie, język, zwyczaje, a nawet otaczające mnie przedmioty. Z początku było mi ciężko, ale przecież z pomocą rodziny i przyjaciół wszystko można przezwyciężyć.

„Teraz tu jest nasz dom” – zdjęcie z próby spektaklu Teatru Maska w Rzeszowie

A Wy, czy przeprowadzaliście się kiedyś? Przeprowadzka potrafi wprowadzić do naszego życia sporo zamieszania. I nie ma znaczenia, czy przenosimy się tylko na sąsiednią ulicę, do innego miasta czy do innego kraju. Dom zapełniają pudła, pudełka i kartony, w których stopniowo znikają rzeczy, które przed chwilą były na wyciągnięcie ręki. Jednak nie wszystko, co ważne, można włożyć do pudełka. Nie spakujemy przecież kolegi, z którym gramy w piłkę, ulubionego placu zabaw czy mieszkających na sąsiedniej ulicy dziadków. I to jest tak, jakby zostało jedno puste pudełko. To niewypełnione miejsce sprawia, że w drodze do nowego domu towarzyszą nam tęsknota za przyjaciółmi, lęk przed nieznanym i niepewność, czy znajdziemy nowych kolegów.

Rozejrzyjcie się wokół siebie. Być może w waszej klasie lub na waszej ulicy zjawią się (albo już są) takie dzieci jak ja. Może martwią się, jak to będzie stanąć przed obcą klasą i czekają na wasz życzliwy gest. Pomyślcie, ile dobrego może zdziałać wtedy jeden przyjazny uśmiech. Może dzięki temu nie tylko pomożecie komuś poczuć się w nowym miejscu jak we własnym domu, ale także zyskacie przyjaciela na całe życie.

 

Scenariusz: Tomasz Kaczorowski
Reżyseria: Anna Retoruk
Scenografia: Jan Polivka
Muzyka: Paweł Sowa
Gitara elektryczna, gitara akustyczna: Wojciech Tabak
Gitara basowa: Marcin Wójtowicz
Choreografia: Maciej Florek

Tekst piosenki finałowej: Anna Retoruk
Przygotowanie wokalne: Magdalena Skubisz

Realizacja nagrań, miks i mastering: FT Studio Tomasz Wójtowicz
Reżyseria świateł: Magdalena Grundwald
Asystent reżysera: Ewa Mrówczyńska
Asystent scenografa: Marta Ożóg

Obsada: Jacek Popławski, Anna Kukułowicz, Ewa Mrówczyńska, Kamila Olszewska, Kamil Dobrowolski, Andrzej Piecuch, Jerzy Dowgiałło