Marta Guśniowska

Dramatopisarka, od 2007 r. dramaturg Białostockiego Teatru Lalek. Absolwentka Filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach związała się z poznańskim Teatrem Animacji i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Debiutowała w roku 2005 na scenie Teatru Animacji w Poznaniu sztuką „Baśń o Rycerzu bez Konia”. Debiut reżyserki miał miejsce dziesięć lat później, w tymże Teatrze, wielokrotnie nagradzanym spektaklem „A niech to Gęś Kopnie!

Marta Guśniowska współpracuje z większością teatrów lalek w Polsce, jej dramaty należą do grupy najczęściej wystawianych. Kilkukrotna laureatka „Konkursu Na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej” – za teksty „O Rycerzu Pryszczycerzu”, „O mniejszych Braciszkach Świętego Franciszka”, oraz zespołowo, za spektakl „A niech to Gęś kopnie!”. W tym samym roku otrzymała również Nagrodę Komisji Artystycznej owego Konkursu za tekst „Ony” – ex aequo z Pawłem Demirskim.

Wielokrotna laureatka „Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży” organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – od 2004 r. niemalże rokrocznie. W 2011 r. odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.


Malina Prześluga

Dramatopisarka, pisarka. Jej dramaty wystawiane są w teatrach lalkowych i dramatycznych w całej Polsce. Autorka książek dla dzieci, m.in. „Ziuzi”, która otrzymała tytuł Książki Roku 2013 Polskiej Sekcji IBBY. Laureatka Medalu Młodej Sztuki 2012, a także wielu nagród i wyróżnień w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Zdobywczyni głównej nagrody za tekst dramatyczny „Chodź na słówko” w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Laureatka VI edycji Metafor Rzeczywistości 2013: nagroda jury (ex aequo), nagroda dziennikarzy i nagroda publiczności za dramat: „Kwaśne mleko”. Laureatka ogólnopolskiego Konkursu Dramaturgicznego Wrocławskiego Teatru Współczesnego Strefy_Kontaktu 2016 za dramat „Garnitur Prezydenta”.

W 2015 roku Malina Prześluga otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziecinie literatury i dramaturgii dla dzieci. Pracuje jako dramaturg w Teatrze Animacji w Poznaniu.


Maria Wojtyszko

Scenarzystka, dramatopisarka i dramaturg. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, scenariopisarstwo w Łódzkiej Szkole Filmowej i reżyserię fabularną w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
Jest autorką scenariuszy do seriali telewizyjnych (m.in. „Miodowe Lata”, „Przystań”, „Tancerze”, „Bez tajemnic”) i filmów (m.in. „Zagraj ze mną” Rafała Skalskiego).
W roku 2006 zdobyła nagrodę Teatru Starego i miesięcznika „Dialog” za dramat „Macica”. Dla dorosłych napisała również western muzyczny „Koniec świata w Deer’s Hill City”.

W 2010 r. otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez poznańskie Centrum Sztuki Dziecka za sztukę „Pierwszy człowiek świata”. Jest autorką kilku sztuk dla dzieci: „Pacan – historia o miłości” (wystawiona w 2012 r. we Wrocławiu), „Mika sull on janonen?” (napisana na zamówienie i zrealizowana w fińskim Teatteri Mukamas), „Królewna Logorea i Niedźwiedź” (Teatr Guliwer w Warszawie) czy „Królowa Śniegu” (grana w teatrze Kubuś w Kielcach).
Pisze skecze kabaretowe, piosenki i krótkie opowiadania.

Od 2012 r. Maria Wojtyszko jest kierowniczką literacką Wrocławskiego Teatru Lalek. Jej sztuka „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” wyreżyserowana została przez Jakuba Kroftę w 2014 r., a spektakl zdobył główną nagrodę w 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.