TASHKA/FIKA patronuje

SPOTLIGHT KIDS – platforma promocji sztuki współczesnej dla dzieci

z udziałem artystów: BOWNIKA, Krzyśka OSTROWSKIEGO i Agnieszki GRODZIŃSKIEJ

SPOTLIGHT KIDS to wydarzenie dzięki któremu, zarówno dorośli jak i dzieci, na kilka godzin przeniosą się do świata sztuki współczesnej. Warsztaty i spotkania z artystami, specjalnie przygotowane wystawy prac dla młodych odbiorców, sklepik ze sztuką, kącik malucha i brunch dla rodziców i ich pociech, to tylko część atrakcji jakie zrealizujemy podczas drugiej odsłony – SPOTLIGHT KIDS, która tym razem odbędzie się w magicznych wnętrzach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Celem platformy SPOTLIGHT KIDS jest poszerzanie wiedzy na temat sztuki współczesnej wśród jej najmłodszych odbiorców. Jednym z kluczowych działań realizowanych przez platformę jest organizacja warsztatów pod nazwą SZTUKOSTWORY z uznanymi artystami. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy twórców z różnych dziedzin sztuki: fotografii, malarstwa/instalacji oraz komiksu. Jest to długoterminowy projekt tworzony przez artystów, pedagogów i pasjonatów sztuki współczesnej.

18 listopada, w niedzielę między godziną 12:00 a 18:00 warszawska Akademia Sztuk Pięknych przy Krakowskim Przedmieściu, która jest partnerem projektu, stanie się centrum sztuki współczesnej dla najmłodszych i ich rodziców.

Specjalnie dla Was zorganizowaliśmy cykl warsztatów twórczych – SZTUKOSTWORY, które poprowadzą znani polscy artyści: BOWNIK (fotograf), Krzysztof OSTROWSKI (grafik, twórca komiksów, muzyk, lider grupy Cool Kids of Death) oraz Agnieszka GRODZIŃSKA (malarka, autorka instalacji). Podczas warsztatów najmłodsi nie tylko poznają dzieła i twórców sztuki współczesnej, ale również będą mogli ją współtworzyć. 18 listopada tematami warsztatów będą:

– SKIEROWANE DO DZIECI W WIEKU OD 6 DO 10 LAT:
„Animuj się” – prowadzenie BOWNIK
“I Ty zostaniesz Supermanem” – prowadzenie Krzysztof OSTROWSKI
„Printermedium” – prowadzenie Agnieszka GRODZIŃSKA
Czas trwania warsztatów – 90 minut
Udział w każdym z warsztatów jest płatny – 20 zł od osoby
Zapisy: sztukostwory@spotlightart.pl

– SKIEROWANE DO DZIECI 3+
„Tata reporter” i „Zaczarowana wigilia”
Warsztaty literacko-muzyczne – prowadzenie Sergiusz Pinkwart
Czas trwania – 2 x 90 minut
Udział bezpłatny
Zapisy: sztukostwory@spotlightart.pl

Tym razem w ramach platformy SPOTLIGHT KIDS przygotowaliśmy dla Was wystawę artystów biorących udział w tej edycji SPOTLIGH KIDS. Obrazy zawieszone będą na poziomie wzroku młodych odbiorców, a po ich obejrzeniu będzie można spotkać się z autorami.

Specjalnie dla rodziców i młodszych uczestników SPOTLIGHT KIDS, Sergiusz Pinkwart, dziennikarz, aktor i podróżnik przygotował warsztaty literacko-muzyczne na podstawie książek swojego autorstwa „Tata reporter” i „Zaczarowana wigilia”.

Przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych a w szczególności z wydziałem grafiki przygotowaliśmy sklepik ze sztuką gdzie będzie można nabyć prace artystów.

Na dorosłych czekać będą gry i zabawy oraz specjalnie na tą okazję przygotowane, przez restauracje Szklarnia, pyszne całodniowe menu.

Szczegółowy program dostępny będzie wkrótce na profilu SPOTLIGHT KIDS na FB: https://www.facebook.com/spotlightkidsart

Patronat nad projektem objęli Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Galeria Starter, Radio Chilli Zet, Gazeta Wyborcza / Co Jest Grane, Magazyn Gaga, Magazyn Kikimora, Magazyn Fika, Qlturka.pl, Czasdzieci.pl.

Mecenasem projektu jest firma PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Partnerzy: St. Majewski oraz IKEA

Serdecznie zapraszamy
Zespół SPOTLIGHT KIDS

KONTAKT:
e-mail: sztukostwory@spotlightart.pl
tel.: 608 258 972

SZTUKOSTWORY – Opis warsztatów
Warsztaty płatne dla dzieci 6-10 lat, 20 zł od osoby za udział w każdym z tematów:
„Animuj się”
Warsztat zapozna dzieci ze sztuką fotografii, pokaże środowisko pracy fotografa, przybliży umiejętność pozowania. Animację poklatkową wykorzystuje się aktualnie w filmach reklamowych, teledyskach, często sięgają po nią artyści wizualni.

W ramach warsztatu z Bownikiem w zbudowanym na potrzeby małych uczestników „prawdziwym“ studio fotograficznym powstaną ruchome fotografie, wykorzystujące technikę animacji poklatkowej. Wspólnie z artystą prześledzimy proces powstawania animacji od samego początku – nauczymy się jak fotografuje się postać w ruchu i jak następnie w prosty sposób stworzyć efektowną animację.

prowadzenie BOWNIK
artysta fotograf, absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie oraz Fotografii i Multimediów na ASP w Poznaniu, mieszkający i tworzący w Warszawie, w swoich fotograficznych realizacjach odwołuje się do koncepcji intelektualnych rejestrując napięcia i utopie współczesnej cywilizacji.

„I Ty zostaniesz Supermanem”
– w myśl zasady, w komiksie możliwe jest wszystko, posługując się naiwnym, uproszczonym, „komiksowym” myśleniem, stworzymy armię bohaterów posiadających moce pozwalające na zmienianie rzeczywistości na lepsze.

Punktem wyjścia warsztatów jest jeden z najbardziej eksploatowanych w komiksie i chyba też najbardziej z komiksem kojarzonych motywów – postać obdarzonego supermocami bohatera. W projekcie superbohaterami stają się uczestnicy, którzy na dużych kartonach, używając dowolnie wybranych technik (farby, flamastry, kredki, nożyczki – kolaż) odrysowują swoje sylwetki i tworzą na nich swoje „superbohaterskie” alterego. Podstawą stworzenia każdej pracy jest określenie supermocy danej postaci. „Supermoce” to nic innego jak rzeczy, które małego artystę fascynują, które lubi robić lub o nich marzy. Gotowe rysunki plus komiksowe dymki złożą się na dużą kompozycję – swoistą panoramę niczym nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni.

prowadzenie Krzysztof OSTROWSKI
rysownik komiksów, storyboardzista, muzyk i projektant, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wokalista zespołu Cool Kids Of Death. Jest autorem takich komiksów jak: „Plastelina”, „Nadzwyczajni. Pantofel panny Hofmokl”, „Meandry języka polskiego”, „Więzy krwi” .

„Printermedium”
– warsztat xerografii, druku i monotypii
W ramach projektu przybliżony zostanie dzieciom proces transformacji i reprodukcji obrazów. Zajmiemy się przepływem materiału wizualnego: jego archiwizacją, reprodukowaniem, umiejscowieniem w kontekście współczesności. Struktury wizualne, będące obrazem zapośredniczonym poprzez reprodukcję (reprint z książek, magazynów, ulotek reklamowych) zostaną wykorzystane jako bazowy materiał. Warsztat pokażą jak powstaje obraz z matrycy (grafika, ksero, wydruk) oraz jak wykonać niepowtarzalną odbitkę graficzną pomijając matrycę (np. przesunięcia w ksero czy monotypia).

prowadzenie Agnieszka GRODZIŃSKA
działa w obszarze malarstwa, rysunku, instalacji, absolwentka Wydziału Edukacji Artystycznej poznańskiej ASP, laureatka Stypendium z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

– skierowane do dzieci 3+
„Tata reporter” i „ Zaczarowana wigilia”
Warsztaty literacko-muzyczne – prowadzenie Sergiusz Pinkwart

Podczas półtoragodzinnych interaktywnych warsztatów dzieci będą miały okazję spotkać się z autorem książki „Tata reporter” i porozmawiać o drodze prowadzącej od szkoły podstawowej, do pracy w mediach. Pisarz opowie o kulisach pracy dziennikarza i korespondenta zagranicznego. Zdradzi jak osiągać sukcesy na lekcjach języka polskiego, zdobyć uznanie nauczycieli i szacunek szkolnych kolegów. Na podstawie swojej książki „Zaczarowana wigilia” podpowie jak szukać tematów do pisania i porozmawia z dziećmi o psychologicznych kwestiach używania komunikatorów internetowych, przeciwdziałaniu alienacji i wrażliwości na poczucie osamotnienia we współczesnym świecie zdominowanym przez powierzchowne relacje internetowe. Równocześnie Sergiusz Pinkwart będzie prezentował dzieciom instrumenty smyczkowe, zagra kilka popularnych melodii i nauczy młodzież tańca zbójnickiego.

prowadzenie Sergiusz Pinkwart
Reporter, pisarz, podróżnik, muzyk, entuzjasta gotowania, dobrego jedzenia i motocykli. Tata Wiktora, poważnego licealisty i żywiołowej uczennicy szkoły podstawowej – Liwii. Własne dzieciństwo spędził w Zakopanem, chodząc po Tatrach, jeżdżąc na nartach i grając na skrzypcach. Naukę kontynuował w Warszawie, najpierw w liceum, a potem Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina. W latach 1994-2001 był członkiem Polskiej Orkiestry Radiowej. Współpracuje do dziś, jako altowiolista, z Teatrem Muzycznym Roma. Karierę dziennikarską zaczynał w Gazecie Krakowskiej, potem w Super Expressie, Vivie, Gali i miesięczniku Pani. Debiutował literacko w 1986 roku, publikując trzy opowiadania w zbiorze „Bajki tatrzańskie”. W 2010 roku wyszła jego powieść „Cień Kilimandżaro”, a rok później album „Les Miserables. Narodziny sztuki” i dwie bajki muzyczne: „Podróże z Fantazją” (wspólnie z Lidią Długołęcką-Pinkwart) i „Zaczarowana Wigilia”. W czasie wolnym gra w kwartecie smyczkowym, prowadzi muzycznego bloga na portalu RMF Classic, podróżuje po Polsce i świecie, chodzi po górach i fotografuje.