Scenarzystka, dramatopisarka i dramaturg. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, scenariopisarstwo w Łódzkiej Szkole Filmowej i reżyserię fabularną w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
Jest autorką scenariuszy do seriali telewizyjnych (m.in. „Miodowe Lata”, „Przystań”, „Tancerze”, „Bez tajemnic”) i filmów (m.in. „Zagraj ze mną” Rafała Skalskiego).
W roku 2006 zdobyła nagrodę Teatru Starego i miesięcznika „Dialog” za dramat „Macica”. Dla dorosłych napisała również western muzyczny „Koniec świata w Deer’s Hill City”.

W 2010 r. otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez poznańskie Centrum Sztuki Dziecka za sztukę „Pierwszy człowiek świata”. Jest autorką kilku sztuk dla dzieci: „Pacan – historia o miłości” (wystawiona w 2012 r. we Wrocławiu), „Mika sull on janonen?” (napisana na zamówienie i zrealizowana w fińskim Teatteri Mukamas), „Królewna Logorea i Niedźwiedź” (Teatr Guliwer w Warszawie) czy „Królowa Śniegu” (grana w teatrze Kubuś w Kielcach).
Pisze skecze kabaretowe, piosenki i krótkie opowiadania.

Od 2012 r. Maria Wojtyszko jest kierowniczką literacką Wrocławskiego Teatru Lalek. Jej sztuka „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” wyreżyserowana została przez Jakuba Kroftę w 2014 r., a spektakl zdobył główną nagrodę w 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.