Dramatopisarka, od 2007 r. dramaturg Białostockiego Teatru Lalek. Absolwentka Filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach związała się z poznańskim Teatrem Animacji i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Debiutowała w roku 2005 na scenie Teatru Animacji w Poznaniu sztuką „Baśń o Rycerzu bez Konia”. Debiut reżyserki miał miejsce dziesięć lat później, w tymże Teatrze, wielokrotnie nagradzanym spektaklem „A niech to Gęś Kopnie!

Marta Guśniowska współpracuje z większością teatrów lalek w Polsce, jej dramaty należą do grupy najczęściej wystawianych. Kilkukrotna laureatka „Konkursu Na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej” – za teksty „O Rycerzu Pryszczycerzu”, „O mniejszych Braciszkach Świętego Franciszka”, oraz zespołowo, za spektakl „A niech to Gęś kopnie!”. W tym samym roku otrzymała również Nagrodę Komisji Artystycznej owego Konkursu za tekst „Ony” – ex aequo z Pawłem Demirskim.

Wielokrotna laureatka „Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży” organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – od 2004 r. niemalże rokrocznie. W 2011 r. odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.